90-lecie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej – obchody jubileuszowe – 24 października 2014 r.

Ach, co to był za dzień! Tak chciałoby się teraz głośno zawołać. To był dzień świąteczny, jubileuszowy, niezwykły, czyli taki, który zdarza się raz na 90 lat!
Właśnie dzisiaj, w reprezentacyjnej salce Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości w Bielsku‐Białej, Plac Opatrzności Bożej 18, spotkaliśmy się jak jedna wielka rodzina miłośników gór, aby uczcić 90-lecie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej.
Przybyli zaproszeni goście z naszego miasta, w tym wiceprezydent Bielska-Białej Pan Lubomir Zawierucha, przyjechali przedstawiciele z Oddziałów PTT z Krakowa, Nowego Sącza i Chrzanowa, wreszcie przyszliśmy też i my, członkowie i sympatycy świętującego dziś Oddziału. Sala była więc pełna, a to też dodatkowo nas cieszyło i budowało, bo przecież, powtórzę, wszyscy byliśmy i jesteśmy wielką rodziną miłośników gór.
Porządek obchodów był precyzyjnie zaplanowany i w miarę naszych sił realizowany od początku do samego końca. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Podniosła to była chwila. Stojąc uczciliśmy nie tylko ten sztandar będący świętym symbolem naszej organizacji, odrodzonej i prężnie działającej. Uczciliśmy też, bo tak akurat dzisiaj wypadło, wielkiego alpinistę i himalaistę, Jerzego Kukuczkę w 25 rocznicę jego tragicznej śmierci na południowej ścianie Lhotse. Chwilą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich zmarłych koleżanek i kolegów z naszego Oddziału. Nie tylko o nich wszystkich, z bielsko-bialskiego Oddziału trzeba pamiętać, ale i o tych, którzy tworzyli PTT od początku historii.
Jak to w tradycji bywa, podczas każdego jubileuszu są odznaczenia, uhonorowania, dyplomy, gratulacje i życzenia. Tak też było i dzisiaj. Nasz bielsko-bialski Oddział PTT został uhonorowany „Złotą odznaką honorową za zasługi dla województwa śląskiego”. Przyznała ją na wniosek Zarządu Głównego PTT „Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, a odebrał ją z rąk Pana Profesora Karola Węglarzego, zastępcy przewodniczącego kapituły, prezes Oddziału PTT w Bielsku-Białej Szymon Baron. To piękne i wielkie odznaczenie dla naszego Oddziału, to jest jednocześnie podziękowanie za ogromną pracę jego prezesa, a także wielu z nas. Wielkie brawa i podziękowania!
Następnie wiceprezydent miasta wręczył odznaki honorowe „Za zasługi dla Turystyki” trzem członkom naszego Oddziału. Odznaka ta jest szczególnym honorowym wyróżnieniem i jest nadawana przez Ministra Sportu i Turystyki w uznaniu zasług dla rozwoju polskiej turystyki i umacnianiu współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Odznaczeni to członkowie PTT Oddział w Bielsku-Białej: Norbert Owczarek – nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej nr 18 im. Wł. Broniewskiego w Dąbrowie Górniczej, Robert Słonka – przewodnik górski beskidzki oraz Miłosz Zelek – Prezes Koła PTT w Kozach.
„Złotą odznakę PTT z kosówką” nadaje się członkom PTT szczególnie zasłużonym dla turystyki  Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Dzisiaj otrzymali ją z rąk wiceprezesów PTT, Remigiusza Lichoty i Nikodema Frodymy: Andrzej Popowicz, turysta, alpinista oraz Bogna Stawiarska-Ślusarczyk od wielu lat aktywnie uczestnicząca w działalności oddziału.
Wreszcie odznakami i dyplomami za staż członkowski w PTT zostali wyróżnieni (w kolejności alfabetycznej): Szymon Baron, Zbigniew Czechowicz, Mariusz Konkol, Aleksandra i Mirosław Kulakowie, Bogna Stawiarska-Ślusarczyk i Zygmunt Żydek. To oni wstąpili do PTT w 1995 roku i są jego wiernymi działaczami i członkami.
Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Dalszą, ważną częścią obchodów 90-lecia PTT Oddział w Bielsku-Białej były trzy wykłady:

  • Robert Słonka: „Działalność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w latach 1873‐1950” (w zastępstwie nieobecnego z powodu choroby prezesa honorowego naszego Oddziału, kol. Jana Weigla),
  • Szymon Baron: „Działalność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na terenie Bielska i Białej w latach 1924‐1950”,
  • Jan Nogaś: „Oddział PTT w Bielsku‐Białej współcześnie”.

Wszystkie te wykłady wysłuchaliśmy z wielkim zainteresowaniem, bo ich prezentacja była na wysokim poziomie przy jednoczesnym wykorzystaniu środków multimedialnych. Ciekawa, bogata i jednocześnie niełatwa była droga PTT, w tym też i naszego Oddziału. Każdy z tych trzech tematów śmiało nadawałby się na osobną prelekcję. Tak jak podczas świętowania czas uciekał szybko i nieubłaganie, tak teraz, pisząc ten opis, z konieczności muszę ograniczać jego treść. Wybaczcie mi, jeśli jakiś wątek opisałam w dużym skrócie.
Kolejnym punktem obchodów jubileuszu 90-lecia PTT na terenie Bielska-Białej były wystąpienia gości. Zanim jednak zabrali głos, na początek zostały odczytane listy, które otrzymaliśmy z okazji jubileuszu tj. pismo z Oddziału PTT w Tarnowie oraz e-maile z Oddziałów PTT w Opolu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziękujemy Wam, Drodzy Przyjaciele, za ciepłe słowa, gratulacje i życzenia. Znowu wyraźnie poczuliśmy, że jesteśmy wielką rodziną, i że łączą nas góry.
Wystąpienia gości, wśród nich: wiceprezydenta miasta Lubomira Zawieruchy, Prezesa Oddziału PTT w Krakowie, Sekretarz Oddziału PTT w Nowym Sączu i wielu innych, z racji ograniczonego czasu były krótsze, ale też interesujące.
Na tym oficjalna część obchodów jubileuszu 90-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej dobiegła końca. Nastąpiło uroczyste wyprowadzenie sztandaru.
Nie wolno pominąć w tej relacji pięknej i tak samo uroczystej chwili wręczenia pierwszej w historii, nowej odznaki krajoznawczo-turystycznej PTT „Śladami bielsko-bialskiego PTT” ustanowionej z okazji jubileuszu 90-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej. Otrzymał ją z rąk Prezesa Oddziału PTT w Bielsku-Białej Paweł Talik, lat 10. Cieszymy się razem z Pawłem i szczerze mu gratulujemy, a także życzymy dalszej wytrwałości w zdobywaniu kolejnych odznak PTT.
Teraz nastąpiła nieoficjalna część obchodów, a więc krótka przerwa na słodki poczęstunek, na kawę i herbatę i też krótki (niestety) koncert poezji śpiewanej, nazwany „Koncertem Prowincjonalnym”. Specjalnie dla nas wystąpił zespół w składzie: Maria Bury (flet), Paweł Janowski (gitary) i Grzegorz Holerek (gitara, śpiew). Warto nadmienić, że Grzegorz jest członkiem naszego Oddziału.
Wsłuchaliśmy się mocno w muzykę i śpiew. Świetna akustyka pomieszczenia ubogaciła ten koncert i nasze świętowanie podwójnie. Nawet zaangażowani byliśmy w śpiewanie razem z zespołem. A pełnia naszego szczęścia była wtedy, gdy na naszą prośbę zespół zagrał, a my wszyscy razem z nim zaśpiewaliśmy pieśń: „Szumi jawor szumi…”. Serce radowało się mocno w takiej podniosłej chwili, na zakończenie obchodów jubileuszu.
Wreszcie na koniec obchodów prowadząca dzisiejszą uroczystość (a teraz pisząca tę relację) powiedziała  następujące słowa:
„W imieniu Zarządu Oddziału PTT w Bielsku-Białej pragnę serdecznie podziękować Szanownym Gościom oraz koleżankom i kolegom z PTT za przybycie na tę uroczystość.
Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i z wielkim sercem przyczynili się do przygotowania obchodów 90-lecia PTT w Bielsku-Białej. (…)
Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć kolejnych, owocnych lat działalności PTT w Bielsku-Białej. Obyśmy spotykali się jak najczęściej podczas wycieczek i prelekcji”.
Jubileusz 90-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej przeszedł już do historii.
Ach, co to był za dzień!

CS
.

w trakcie spotkania jubileuszowego

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.