Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT” – rejon Potrójnej – 20/21 kwietnia 2013 r.

W dniach 20-21 kwietnia 2013 r. w rejonie Łamanej Skały i Potrójnej odbył się drugi etap akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2013”. Tym razem 26 osób podzielonych na cztery grupy zebrało w ciągu weekendu aż 1050 litrów śmieci.
Pierwszą grupę stanowili członkowie Koła PTT w Kozach, którzy wyruszyli z Kocierza Basie o godzinie dziesiątej. Leśną drogą pożarową dotarli do czerwonego szlaku biegnącego od Przełęczy Kocierskiej, skąd ruszyli w kierunku szczytu Potrójnej. W znajdującej się nieopodal Chatce u Rafała zaplanowaliśmy spotkanie wszystkich grup biorących udział w akcji. Zostawiwszy tam kilka worków ze śmieciami ruszyli następnie w kierunki Chatki pod Potrójną, zapełniając na tym krótkim odcinku jeden worek 120-litrowy.
Startująca nieco później druga grupa wolontariuszy, również z Koła PTT w Kozach rozpoczęła sprzątała trasę od Kocierza Basie przez okolicę Gibasów, Łamanej Skały i Potrójnej dochodząc jako ostatnia tego dnia do innych grup uczestniczących w akcji.
Trzecią grupę stanowili przedstawiciele Forum Beskidu Małego z Bielska-Białej, a także z Czech, którzy wystartowali z Rzyk Praciaków w stronę Łamanej Skały. Przechodząc przez nartostrady walczyli z ogromnymi ilościami śmieci, które wyłoniły się spod śniegu po narciarzach i nie tylko. Po zebraniu aż 500 litrów śmieci udali się do wspomnianej wcześniej Chatki na Potrójnej.
Wszyscy uczestnicy zostali bardzo miło przywitani w chatce przez jej właścicieli – Anię i Rafała. Zorganizowano warsztaty edukacyjne o ochronie przyrody dla dzieci, a dla pozostałych ognisko z pysznymi kiełbaskami. Był czas na odpoczynek i rekreację, bowiem od rana wracaliśmy na szlaki.
W niedzielę rano do Chatki dotarli kolejni członkowie Koła PTT w Kozach, którzy wysprzątali czarny szlak z Rzyk Praciaków. Po zjedzeniu obiadu i krótkim pożegnaniu z Anią i Rafałem, wszyscy razem ruszyli w dół, w dalszym ciągu sprzątając szlaki.

Wydało się, że zeszłorocznej akcji „Sprzątamy Beskid Mały”, której organizatorem był Oddział PTT w Bielsku-Białej śmieci w górach będzie zdecydowanie mniej. Okazało się jednak, że nie… Wierzymy, że systematyczne przeprowadzanie działań takich, jak nasza akcja w końcu przekona i uświadomi tym, którzy śmiecą, że robimy to dla następnych pokoleń. By otrzymali i cieszyli się przyrodą nie bardziej zniszczoną, niż sami ją zastaliśmy.
Serdeczne podziękowania składamy w tym miejscu właścicielom Chatki na Potrójnej za gościnę, zapewnienie zaplecza noclegowego i zabezpieczenia części śmieci. Podziękowania również należą się wszystkim uczestnikom biorącym udział w sprzątaniu szlaków.

TW
.

część uczestników na Potrójnej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.