Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014″ – rejon Turbacza – 10 maja 2014 r.

Kolejne, trzecie już spotkanie wolontariuszy na górskich szlakach w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” miało miejsce w Gorcach, a dokładniej w rejonie Turbacza. W sobotę rano z różnych stron, różnymi szlakami wyruszyło kilkadziesiąt osób, którym przyświecał tego dnia jeden cel: zebrać różnorodne śmieci z górskich szlaków prowadzących na Turbacz.
Koło Miłośników Beskidów DIABLAKI wraz z reprezentantami PTT o/Chrzanów rozpoczęło wędrówkę zielonym szlakiem z Nowego Targu Kowańca do schroniska na Turbaczu, a następnie wrócili żółtym szlakiem do punktu startu swojej wędrówki.
Przedstawiciele Koła PTT w Kozach zbierali śmieci poruszając się żółtym szlakiem z Nowego Targu Kowańca do schroniska na Turbaczu, a później wrócili zielonym szlakiem do miejsca, z którego rozpoczęli wędrówkę.
Grupka reprezentująca PTT o/Łódź wyruszyła zielonym szlakiem z Obidowej na Bukowinę Obidowską, by następnie czarnym szlakiem dotrzeć na Bukowinę Miejską, skąd wyjątkowo popularnym tego dnia żółtym szlakiem dotrzeć do schroniska na Turbaczu, gdzie zostali na nocleg.
Połączone siły PTT o/Bielsko-Biała i PTT o/Ostrowiec Świętokrzyski sprzątały wyjątkowo czysty niebieski szlak na trasie Koninki – Schronisko na Turbaczu, gdzie zostali na nocleg.
W podsumowaniu dzisiejszego dnia należy wspomnieć, że 63 wolontariuszy zebrało łącznie 1630 litrów wszelkiego rodzaju odpadów z górskich szlaków w rejonie Turbacza.
Szkoda, że były i takie grupy z PTT, które choć wzięły udział w XXIX Ogólnopolskim Spotkaniu Oddziałów PTT na Turbaczu, nie przyłączyły się do akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014”, niejednokrotnie wyprzedzając na szlaku sprzątających kolegów.
Następnym terenem, w który zawita akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” będzie rejon Baraniej Góry. Zapraszamy wszystkich chętnych już w najbliższą sobotę 17 maja 2014 roku do aktywnego udziału na rzecz ekologii i edukacji na górskich szlakach.

Norbert Owczarek
.

część uczestników akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” przed schroniskiem PTTK na Turbaczu

W ramach uzupełnienia relacji z sobotniego sprzątania szlaków w rejonie Turbacza, należy odnotować, że podczas niedzielnego zejścia do Rabki, członkowie PTT z Bielska-Białej i Łodzi posprzątali dodatkowo fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego od Turbacza po schronisko PTTK na Starych Wierchach zabezpieczając około 100 litrów śmieci.

SB

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.