Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015″ – rejon Babiej Góry – 16 maja 2015 r.

sb2015-logoW sobotę, 16 maja, odbyła się druga wycieczka w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”. Tym razem oczyszczano ze śmieci szlaki w rejonie Babiej Góry.
W sprzątaniu wzięło udział 120 osób, w tym 71 dzieci i młodzieży. Pierwszą grupę stanowiły połączone siły przedstawicieli Oddziału PTT Bielsko-Biała i Koła PTT w Kozach. Kilku reprezentantów tej grupy sprzątało szlaki wiodące na Diablak od strony Orawy, a pozostali usuwali „rzekę” śmieci na trzykilometrowym odcinku drogi od Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) w dół. Drugą grupę stanowili reprezentanci SKKT ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach, którzy byli na zajęciach w szkółce leśnej i posadzili 43 drzewka. Nie mogło zabraknąć reprezentacji PTT Chrzanów wraz z młodzieżą z placówek w tym mieście – Powiatowego Centrum Edukacyjnego, Zespołu Szkół Ekonomiczno–Chemicznych oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Sprzątali oni czerwony szlak z Przełęczy Lipnickiej przez Sokolicę, Diablak, Przełęcz Bronę, aż do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, a także Perć Przyrodników. Następnie przeszli zielonym szlakiem do parkingu w Zawoi Markowej. Czwartą, najliczniejszą grupę, stanowili reprezentanci Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej. Grupa ta, licząca ponad pięćdziesiąt osób, sprzątała górny płaj, czyli niebieski szlak od Przełęczy Lipnickiej do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Później zbierała śmieci na zielonym szlaku do parkingu w Zawoi Markowej.
Przerażający bilans sprzątania rejonu Babiej Góry to 4000 litrów zebranych śmieci. Były wśród nich na przykład opona samochodowa, opona z traktora, fotel, dżinsy, a nawet kalesony.
Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, zabawami najmłodszych na pobliskim placu zabaw i zwiedzaniem Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego. Finałowe sprzątanie odbędzie się w sobotę, 20 czerwca, w rejonie Hrobaczej Łąki. WSZYSTKIE CHĘTNE OSOBY JUŻ DZIŚ ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W TĘ AKCJĘ 🙂

Norbert Owczarek
.

część uczestników akcji z Oddziału PTT w Bielsku-Białej, Koła PTT w Kozach oraz SKKT przy SP w Rybarzowicach

uczestniczące w akcji grupy z Oddziału PTT w Chrzanowie i KMB „Diablaki” w Dąbrowie Górniczej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.