Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” – rejon Hrobaczej Łąki – 20 czerwca 2015 r.

sb2015-logoW sobotę 20 czerwca 2015 roku odbyła się  finałowa wycieczka w ramach tegorocznej edycji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”. Stawili się na niej przedstawiciele  organizatorów, czyli PTT o/Bielsko-Biała wspierani przez grupy członków i sympatyków z następujących organizacji: PTT o/Chrzanów, PTT o/Ostrowiec Świętokrzyski, Bielskiego Klubu Alpinistycznego, SKKT ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach, Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny oraz najliczniejszej tego dnia grupy z Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. Terenem, który tego dnia objęto górskimi porządkami były szlaki górskie rejonu Hrobaczej Łąki i teren kamieniołomu w Kozach.
Wszystkie grupy wyruszyły na szlaki w sobotni poranek, by po sprzątnięciu zaplanowanych na ten dzień szlaków spotkać się ok. godziny 13.00 na polanie poniżej szczytu Hrobaczej Łąki. Tutaj czekało na nich ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Następnie obecni tego dnia dzieci i młodzież otrzymali pamiątkowe gadżety przekazane nam przez Marszałka Województwa Śląskiego. Posileni i obdarowani prezentami-niespodziankami uczestnicy finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” z ogromną ochotą i entuzjazmem wzięli udział w przygotowanych konkursach i zabawach. Odbył się m.in. konkurs plastyczny i konkurs sprawnościowy.
Finał tegorocznej akcji to 180 obecnych osób, w tym 113 dzieci i młodzieży. Podczas zaledwie kilku godzin sprzątania górskich szlaków rejonu Hrobaczej Łąki zebrano z nich 1800 litrów śmieci plus 1200 litrów w kamieniołomie w Kozach. Przerażający bilans tylko dzisiejszego dnia to 3000 litrów wszelkiego rodzaju śmieci i odpadów zalegających w Beskidzie Małym.
Nie mogło obyć się bez pamiątkowych dyplomów organizatorów, czyli PTT o/Bielsko-Biała dla wszystkich organizacji obecnych podczas tegorocznych wycieczek górskich w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”. Wśród wszystkich grup uczestniczących w akcji, były także takie, które wyróżniły się w szczególny sposób.
Dyplomy dla najbardziej zaangażowanych w akcję „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” grup od Pana Kazimierza Karolczaka – Członka Zarządu Województwa Śląskiego trafiły do: Oddziału  PTT w Bielsku-Białej, Oddziału PTT w Chrzanowie i Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej.
Puchary Marszałka Województwa Śląskiego „Za wyróżniające się uczestnictwo w akcji Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” otrzymały następujące organizacje: Oddział  PTT w Chrzanowie, Koło PTT w Kozach, SKKT ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Rybarzowicach, Koło Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej i Koło PTTK „Beskidek” z Porąbki.
Niestety kapryśna tego dnia pogoda zmusiła wszystkich ok. godziny 15.00 do nałożenia kurtek przeciwdeszczowych i zejścia w doliny, gdzie czekał na nich transport do rodzinnych miejscowości. Najczęściej powtarzane wśród dzieci i młodzieży pytanie podczas zejścia grup do autokarów brzmiało: „Czy za rok także będziemy sprzątać Beskidy z PTT?”. Odpowiem krótko: TAK! Już dzisiaj ruszają przygotowania do przyszłorocznej, piątej, jubileuszowej edycji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2016”, na którą gorąco w imieniu organizatorów już dzisiaj zapraszam wszystkich do czynnego uczestnictwa.
Na zakończenie kilka informacji statystycznych dotyczącej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015”:

  • 457 osób zaangażowanych w akcją, w tym 280 dzieci i młodzieży,
  • ponad 100 kilometrów posprzątanych szlaków Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego,
  • 9810 litrów zebranych śmieci.

Dziękujemy w tym miejscu za wsparcie sponsorowi, czyli Przedsiębiorstwu Komunalnemu „Komax” Spółka z o.o w Kętach, patronom honorowym w osobach Marszałka Małopolskiego Marka Sowy, członka Zarządu Województwa Śląskiego Kazimierza Karolczaka i prezesa PTT Józefa Haducha, a także dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego oraz patronom medialnym wspierającym nas przez cały czas trwania akcji: „Kronice Beskidzkiej” i Regionalnemu Portalowi Informacyjnemu beskidzka24.pl.

Norbert Owczarek
.

uczestnicy finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2015” pod szczytem Hrobaczej Łąki

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.