Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” – rejon Magurki Wilkowickiej (Beskid Mały) – 3 czerwca 2017 r.

Ledwie tydzień temu posprzątaliśmy szlaki w rejonie Babiej Góry, a już w pierwszą sobotę czerwca szczyt Magurki Wilkowickiej gościł wolontariuszy porządkujących szlaki w ramach finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017”.
Na szlaki wyruszyło 266 osób, w tym 191 dzieci i młodzieży, którzy za cel obrali posprzątanie kolejnych szlaków Beskidu Małego.
Członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej wędrowali czarnym szlakiem z Wilkowic przez Skałę Czarownic. Udało im się także zajrzeć do Wietrznej Dziury, z której wyciągnięto kilka śmieci. Tę samą trasę obrało Stowarzyszenie „Wichura” z Pszczyny, które dodatkowo posprzątało w drodze zejściowej pierwotnie założony przez siebie szlak czerwony przez Rogacz do granicy Bielska-Białej i Wilkowic.
Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” przy Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej zbierało śmieci na żółtym szlaku ze Straconki przez Łysą Przełęcz i Rogacz, a podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzie z Międzyświecia, Oświęcimia i Żywca również wybrali się ze Straconki, lecz zielonym szlakiem przez Hańderkulę.
Najdłuższe trasy tego dnia postanowiły posprzątać Szkolne Koła PTT z Kóz. „Groniczki” z SP1 ruszyły niebieskim szlakiem z Lipnika, z kolei „Halniaki” z SP2 postanowiły posprzątać żółty szlak z Kóz na Przełęcz u Panienki i dalej czerwony w stronę Gaików. Obie te grupy wspólnie zbierały śmieci z dalszej części niebieskiego szlaku od Gaików przez Przełęcz Przegibek do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej.
Niewiele krótszą trasę obrała grupa pracowników z Avio Polska sp. z o.o., którzy sprzątali śmieci z czerwonego szlaku biegnącego od Mikuszowic przez Łysą Przełęcz.
Aż dwa autokary młodych wolontariuszy przywiozł ze sobą Oddział PTT w Chrzanowie. Pierwsze z grup, w której byli uczniowie ze Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT przy I LO im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie oraz Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini sprzątali szlak niebieski biegnący z Czernichowa przez Rogacz i Czupel na Magurkę Wilkowicką. Druga grupa chrzanowska składająca się z uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Libiążu oraz Powiatowego Centrum Edukacji w Chrzanowie porządkowała czerwony szlak z Międzybrodzia Bialskiego na Rogacz, by wspólnie z pierwszą grupą porządkować dalej niebieski szlak.
Wszystkie grupy zebrały łącznie 1800 litrów śmieci, których zabezpieczenia podjęła się Gmina Wilkowice.
Po dotarciu na Magurkę Wilkowicką, w pobliżu schroniska wszyscy wolontariusze mogli posilić się pieczonymi na ognisku kiełbaskami, które ufundowały Zakłady Przetwórstwa Mięsnego „Hańderek” z Buczkowic oraz smacznym chlebem z Piekarni Capri w Rybarzowicach. Wyrazy podziękowania kierujemy w tym miejscu do naszego głównego sponsora, Grupy Kęty S.A., dzięki wsparciu którego tegoroczna akcja mogła odbyć się w takim zakresie oraz patronów medialnych: „Kroniki Beskidzkiej” i regionalnego portalu informacyjnego beskidzka24.pl, które na bieżąco zapowiadały i relacjonowały całą akcję.
Na chętnych czekały też liczne gry i zabawy przygotowane przez opiekunów Szkolnych Kół PTT z Kóz, których zwycięzcy otrzymywali nagrody ufundowane przez Urzędy Marszałkowskie województw śląskiego i małopolskiego.
W końcu nadszedł czas na podsumowania i pamiątkowe dyplomy. Podziękowania od Prezesa Oddziału PTT w Bielsku-Białej otrzymali najbardziej zaangażowani w organizację akcji członkowie i sympatycy PTT, sponsorzy akcji oraz przewodnicy z Koła Przewodników PTT przy bielskim oddziale, na których zaangażowanie zawsze można było liczyć. Miłą niespodzianką dla przybyłych były Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego dla wszystkich grup biorących udział w akcji, które zgromadzonym wręczył przedstawiciel Marszałka, Pan Rafał Ryplewicz. W tegorocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” wzięły udział łącznie 823 osoby, w tym 579 dzieci i młodzieży, którym ze szlaków Beskidów Małego, Śląskiego i Żywieckiego udało się zebrać 7880 litrów wszelkiego rodzaju odpadków. Dziękujemy!!!

SB
.

Część uczestników finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” na Magurce Wilkowickiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.