Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” – rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki) – 19 maja 2018 r.

Kilka dni intensywnych opadów sprawiło, że na drugiej odsłonie akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” było nas mniej. Na szlaki w rejonie Babiej Góry wyruszyło 230 osób, w tym 160 dzieci i młodzieży reprezentujących Oddział PTT w Bielsku-Białej wraz z działającymi przy nim Kołem PTT w Kozach oraz Szkolnymi Kołami PTT z Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Kóz (trzy) i Rybarzowic, Oddział PTT w Chrzanowie wraz z młodzieżą z czterech Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT oraz Fundację Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z podopiecznymi z placówek w Cieszynie, Kętach, Oświęcimiu i Pszczynie.
Choć z samego rana uczestnikom akcji towarzyszyła mżawka, z każdą minutą pogoda była coraz lepsza i sprawiała, że wędrówka urokliwymi ścieżkami Babiogórskiego Parku Narodowego była przyjemnością.
Tradycyjnie najtrudniejsze zadanie czekało na przedstawicieli Oddziału PTT w Bielsku-Białej, którzy porządkowali niebieski szlak z Przełęczy Lipnickiej do Zawoi. Choć było ich tylko czworo, zebrali aż pięćdziesiąt pełnych 60-litrowych worków śmieci w tym do najciekawszych „znalezisk” możemy zaliczyć 5l karnister, przednia szyba z samochodu, tablica rejestracyjna (niemiecka), 8 kołpaków (różnych marek) oraz 3 worki kości zwierzęcych.
W stronę Diablaka udały się dzisiaj dwie grupy. Od strony Orawy, zielony szlak sprzątała młodzież z SK PTT „Pionowy Świat” z SP27 w Bielsku-Białej oraz SK PTT „Krokus” z SP w Rybarzowicach, natomiast z Krowiarek wyruszyła największa tego dnia, 51-osobowa grupa „Diablaków” z Dąbrowy Górniczej.
Dwie grupy młodzieży z Oddziału PTT w Chrzanowie wybrały się na sprzątanie z Zawoi Czatoży. Młodsi sprzątali szlak żółty do Fickowych Rozstajów, skąd za czerwonymi znakami dotarli, ciągle zbierając śmieci do schroniska PTTT na Markowych Szczawinach, natomiast starsi przez Przełęcz Jałowiecką dotarli na szczyt Małej Babiej Góry. Obie grupy zeszły następnie do Zawoi Markowej.
Dwie niezależne grupy sprzątały niebieski szlak poprowadzony płajem z Przełęczy Lipnickiej do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Byli to podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia oraz młodzież z SK PTT „Halniaki” przy SP2 w Kozach.
Najmłodsi wybrali się na wycieczkę do lasu z leśnikiem, który oprócz opowieści o lesie i przyrodzie, pokazał jak posadzić małe drzewa.
Ponieważ zgłoszonych grup było sporo, dwie z nich postanowiły wybrać się na szlaki w sąsiedztwie Królowej Beskidów. SK PTT z LO w Kozach sprzątało szlaki w rejonie Policy wędrując z Przełęczy Lipnickiej przez Cyl Hali Śmietanowej na Mosorny Groń i dalej obok wodospadu na Mosorczyku do Zawoi, z kolei SK PTT „Groniczki” z SP1 sprzątało szlaki w rejonie Jałowca, wchodząc na ten szczyt ze Stryszawy-Roztok, po czym zeszli do Zawoi Wełczy.
Wszystkie grupy miały za zadanie dotrzeć na Polankę Odkrywców w Zawoi Markowej pomiędzy 15 a 16. Tam czekało na nich ognisko z pysznymi, pieczonymi kiełbaskami ufundowanymi przez firmę Łukosz z Chybia oraz świeżym chlebem z piekarni Capri w Rybarzowicach. Grupy schodziły w różnym czasie i gdy pierwsi musieli już wyjeżdżać, ostatni ciągle byli na szlaku. Z tego powodu nie udało się zrobić tradycyjnego, pamiątkowego zdjęcia wszystkich wolontariuszy – i tych młodych, i tych nieco starszych, którzy w dniu dzisiejszym uczestniczyli w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” w rejonie Babiej Góry. W dniu dzisiejszym zebrano łącznie ponad 4000 litrów śmieci.
Nie zapominamy oczywiście o podziękowaniach dla Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego za jak zawsze ciepłe przyjęcie i zabezpieczenie zebranych śmieci oraz dla naszego głównego sponsora Grupy Kęty S.A., bez wsparcia którego tegoroczne sprzątanie szlaków nie mogłoby się odbyć w takiej skali.

SB
.

część uczestników dzisiejszego sprzątania na Polance Odkrywców w Zawoi Markowej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.