Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” – rejon Magurki Wilkowickiej (Beskid Mały) – 9 czerwca 2018 r.

Straszące od kilku dni burze nie zniechęciły młodszych i starszych wolontariuszy do udziału w finale akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018”. 216 osób, w tym 161 dzieci i młodzieży wyruszyło na szlaki w rejonie Magurki Wilkowickiej by wysprzątać ten rejon Beskidu Małego.
Od strony Międzybrodzia Bialskiego wyruszyła liczna grupa Diablaków z Dąbrowy Górniczej, by szlakiem przez Czupel dotrzeć do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej.
Dwie grupy wyruszyły z Kóz. Halniaki wędrowały przez Przełęcz u Panienki, a członkowie Szkolnego Koła PTT przy LO w Kozach zaczęli od strony amfiteatru w Lipniku. Obie grupy wędrowały razem od Gaików przez Przełęcz Przegibek w stronę celu.
Aż trzy grupy wybrały się na trasę ze Straconki. Grupa podopiecznych Fundacji „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia” ruszyła żółtym szlakiem przez Rogacz, a Klub Turystyczny przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu Górnym po dojściu na Łysą Przełęcz ruszył dalej czerwonym szlakiem. Grupa z SK PTT „Pionowy Świat” wędrowała do szczytu zielonym szlakiem.
Młodzież ze Szkolnych Kół Krajoznawczych wędrowała dziś trzema szlakami od strony Wilkowic. Jedna grupa ruszyła czarnym szlakiem przez Skałę Czarownic, druga czarnym przez Rogacz, a trzeci czerwonym od strony Szpitala Kolejowego.
Trudno powiedzieć, czy śmieci było mniej, niż w zeszłym roku, czy jest to efekt wyjątkowo bujnej roślinności po stosunkowo łagodnej zimie, tym niemniej w rejonie Magurki Wilkowickiej udało się pozbierać zaledwie, a może aż 840 litrów śmieci.
Na wszystkich wolontariuszy czekało na polanie podszczytowej ognisko z pysznymi kiełbaskami ufundowanymi przez firmę Łukosz z Chybia oraz chleb dostarczony przez Piekarnię Capri z Rybarzowic. Na dzieci i młodzież czekały gry i zabawy, w których można było wygrać ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego piłki do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej. Nawet niektórzy dorośli dołączyli się poza konkursem do zabawy.
Na najliczniejsze podczas całej tegorocznej akcji grupy wolontariuszy czekały Puchary Marszałka Województwa Śląskiego, które wręczył Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego, Rafał Ryplewicz. Pamiątkowe puchary trafiły do SK PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, SK PTT przy LO w Kozach, SKK PTT przy SP8 w Chrzanowie, Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia, młodzieży z Domu Dziecka w Oświęcimiu oraz Koła Turystycznego przy ZSP w Międzyrzeczu Górnym. Wszystkie grupy biorące udział w akcji otrzymały także pamiątkowe dyplomy od Marszałka Województwa Śląskiego, a osoby najbardziej zaangażowane w organizację tegorocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” wyróżniono okolicznościowymi dyplomami.
Miło nam poinformować, że zostaliśmy wyróżnieni także jako organizatorzy. Specjalny dyplom od Marszałka Województwa Śląskiego na ręce prezesa bielskiego oddziału PTT wręczył Rafał Ryplewicz, a Dyrektor ds. CSR Grupy Kęty Monika Sobczak przekazała podziękowania za współpracę. Grupa Kęty S.A. była kolejny rok z rzędu głównym sponsorem akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018”.
Na koniec małe podsumowanie akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018”. Było nas nieco mniej, niż w roku ubiegłym. 768 osób, w tym 550 dzieci i młodzieży posprzątało szlaki Beskidów Śląskiego, Małego i Żywieckiego zbierając łącznie 8670 litrów odpadów.
Dziękujemy naszym patronom honorowym: Marszałkowi Województwa Śląskiego – Wojciechowi Sałudze, Marszałkowi Województwa Małopolskiego – Jackowi Krupie i Prezesowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego – Wojciechowi Szarocie. Dziękujemy naszym patronom medialnym: tygodnikowi „Kronika Beskidzka” i portalowi beskidzka24.pl, dzięki którym na bieżąco można było poczytać o tegorocznej akcji. Dziękujemy sponsorom: Grupie Kęty S.A, firmie Łukosz z Chybia i piekarni Capri z Rybarzowic, bez których wsparcia nie bylibyśmy w stanie zorganizować akcji w takim zakresie. Dziękujemy w końcu także wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w organizację tegorocznej akcji. Do zobaczenia za rok!

SB
.

uczestnicy finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2018” na szczycie Magurki Wilkowickiej
(fot. Magdalena Nycz / Kronika Beskidzka)

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.