Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” – rejon Klimczoka (Beskid Śląski) – 23 kwietnia 2022 r.

Piękna pogoda i dobre warunki terenowe sprawiły, że w inauguracji akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022”, która tradycyjnie odbyła się w rejonie Klimczoka w Beskidzie Śląskim, wzięły udział 232 osoby, w tym 174 dzieci i młodzieży. 
Członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej zbierali śmieci na szlaku z Olszówki Górnej przez Szyndzielnię i Klimczok do schroniska „Klimczok” pod Magurą. Także od strony Bielska-Białej, a dokładniej z Cygańskiego Lasu przez Kozią Górę i Przełęcz Kołowrót, górskie ścieżki porządkowały połączone siły dwóch bielskich Szkolnych Kół PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego przy V LO oraz im. Wandy Rutkiewicz przy VIII LO.
Tradycyjnie silną ekipę przywieźli przewodnicy z Oddziału PTT w Chrzanowie. Ze Szczyrku Biłej przez Przełęcz Karkoszczonkę wędrowali młodzi turyści z SKK PTT przy SP3 w Chrzanowie, „Luszaki” przy SP w Luszowicach oraz I LO w Chrzanowie. Z tego samego miejsca, ale szlakiem zielonym ruszyła grupa młodzieży z SP8 w Trzebini, SP w Babicach oraz SP w Jankowicach, z kolei od strony Bystrej, niebieskim szlakiem wędrowała grupa SKK PTT przy SP8 w Chrzanowie.
Również z Bystrej niebieskim szlakiem, zahaczając w drodze powrotnej o ruiny basenu pod Magurą wędrowało SK PTT „Halniaki” z SP2 w Kozach, natomiast podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach i Żywcu posprzątali niebieski szlak ze Szczyrku przez Górkę i Siodło pod Klimczokiem.
Wszystkie grupy schodziły się pod schronisko „Klimczok” od 11:30 do 13:00. Tutaj czekało już na uczestników ognisko z pieczeniem pysznych kiełbasek oraz wspólne spotkania, rozmowy i mnóstwo śmiechu. Jak co roku, niezwykle gościnnie przywitali nas gospodarze schroniska. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie około 2000 litrów śmieci, w tym takie rarytasy jak wyciągnięte z różnych części lasu: akumulator, oponę, ramę od dziecięcego wózka i połamaną łopatę do śniegu. Kreatywni koledzy z Kęt głośno zastanawiali się, czy nie zdołają poskładać z tego jakiegoś pojazdu… Śmieci zostały ekspresowo odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Szczyrku.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego wróciliśmy na szlaki – poszczególne grupy rozeszły się we wszystkich kierunkach. 

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

SB

uczestnicy akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” w rejonie Klimczoka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, kronika - 2022, seniorzy, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej, SK PTT "Pionowy Świat" im. Wandy Rutkiewicz przy VIII LO w Bielsku-Białej, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.