Błatnia, Zebrzydka (Beskid Śląski) – wycieczka górska dla seniorów – 23 kwietnia 2024 r.

Uczestnicy kolejnej wycieczki górskiej wyjechali do Jaworza Nałęża wcześnie rano. Już na wstępie okazało się, że są tam ciekawe miejsca do odwiedzenia. Nieopodal przystanku autobusowego znajdują się pozostałości huty szkła, która funkcjonowała tu w pierwszej połowie XIX wieku.
Kolejną atrakcją jest ławeczka, na której zasiada Wiesław Dymny – poeta, plastyk, aktor i scenarzysta filmowy, który po wojnie wraz z matką i braćmi osiedlił się właśnie w Jaworzu Nałężu.
Niebawem wyruszyliśmy na Błatnią wybierając jedną z kilku dróg dojściowych – szklak szklany. Przed dojściem do schroniska zatrzymaliśmy się na chwilę obok chałupy, w której zamieszkiwał kiedyś Jadamek Greń. Zwyczajowo przewodnik Witek opowiedział parę historii z życia tego gwałtownego z usposobienia i oryginalnego górala.
Po odpoczynku w schronisku wyruszyliśmy szlakiem czerwonym w kierunku Górek Wielkich. Po drodze, nieopodal szczytu Wielka Cisowa znajduje się pomnik upamiętniający potyczkę pomiędzy oddziałem Narodowych Sił Zbrojnych a milicjantami i funkcjonariuszami Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie.
Kolejne mijane szczyty to: Czupel, Łazek i Zebrzydka.
Na cmentarzu w Górkach Wielkich odwiedziliśmy grób Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej i jej męża majora Szatkowskiego.
Wycieczkę podsumowaliśmy konsumując pyszne ciasta w cukierni Bajka w tejże miejscowości, skąd pomaszerowaliśmy na przystanek autobusowy przy starej drodze „cesarce” wiodącej z Bielska-Białej do Cieszyna.

VK

seniorzy przed schroniskiem na Błatniej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2024, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.