Bochnia i Nowy Wiśnicz – wycieczka krajoznawcza – 22 listopada 2014 r.

W dniu 22 listopada odbyła się dofinansowana przez Gminę Bielsko-Biała wycieczka krajoznawcza, której organizatorem był Oddział PTT w Bielsku-Białej. Celem była po pierwsze zabytkowa kopalnia soli w Bochni i po drugie pałac Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Był pełny autobus uczestników wycieczki. Pilotem był nasz przewodnik Robert Słonka i należy przyznać, że ze swojej roli wywiązał się doskonale. Nie tylko wszystko było zorganizowane baz najmniejszego potknięcia, ale mieliśmy okazję po drodze usłyszeć wiele ciekawych informacji o terenie, przez który jechaliśmy.
Na miejscu w Bochni przejęli nas przewodnicy zatrudnieni w kopalni. W podziemiach przejechaliśmy głównym przekopem typową kolejką górniczą, a następnie zwiedziliśmy najciekawsze miejsca słuchając opowieści przewodnika. Na specjalną uwagę zasługują arcyciekawie (elektronicznie) zainscenizowane sceny z dawnych lat funkcjonowania kopalni. Do takich należały scena wypalania metanu i jego wybuch, scena katastrofy wodnej w kopalni. Ale też oryginalne kołowroty, sposoby pozyskiwania i transportu urobionych brył solnych no i na powierzchni przepiękna parowa maszyna wyciągowa z bębnem linowym konstrukcji nitowanej, wyprodukowana w 1909 r. Po emocjach w kopalni przejechaliśmy kilkanaście kilometrów, aby zaparkować autobus pod pałacem obronnym Kmitów, a potem Lubomirskich. Tam po wnętrzach oprowadziła nas przewodniczka opowiadając ciekawie nie łatwą historię kilkuset lat istnienia pałacu. Wnętrza są sukcesywnie odrestaurowywane aczkolwiek niestety z oryginału już nie wiele tam zostało gdyż począwszy od czasów potopu Szwedzkiego pałac był grabiony, potem wypalony. Ale jego ogrom i piękna bryła zewnętrzna i fantastyczne mury robią duże wrażenie.
Nakarmieni wrażeniami powróciliśmy do Bielska-Białej około 18:30, a na szosie byliśmy absolutnie bezpieczni, bo kierowca był wzorowy :-).

Andrzej Popowicz
.

uczestnicy wycieczki pod budynkiem kopalni soli w Bochni

stopka_bb_20141122

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.