„Czarnobyl” – prelekcja Wojciecha Szypuły – 3 października 2017 r.

W kolejne wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w lokalu PTT na prelekcji Wojtka Szypuły, który końcem czerwca 2017 r. wyruszył w podróż do Kijowa oraz Czarnobyla. Mieliśmy okazję razem z Wojtkiem zwiedzić Kijów z jego najciekawszymi miejscami m.in. Monastyr św. Michała, Pomnik Przyjaźni Między Narodami Świata czy słynny Plac Niepodległości (Majdan), gdzie obecie wieczorami odbywają się różnego typu wydarzenia kulturalne itp.
Następnie podążyliśmy do Czarnobyla. Chyba nie było na sali nikogo kto nie słyszałby o awarii reaktora jądrowego w tamtejszej elektrowni (26 kwietnia 1986 r.). Usłyszeliśmy o ewakuacji ponad 350 tysięcy ludzi i stworzeniu zamkniętej strefy ochronnej. Obecnie można te tereny zwiedzać bezpiecznie. Wojtek dotarł do kilku miasteczek z terenów objętych ewakuacją. Na zdjęciach można było dostrzec, że ludzie wyjeżdżali z myślą o powrocie do tych miejsc. Niesamowite wrażenie robią fotografie pozostawionych ubrań, zabawek. Mieliśmy możliwość zobaczenie zdjęć samej elektrowni. Chyba nikt z nas nie wiedział, że w Czarnobylu znajdowała się również radziecka tarcza antyrakietowa.
Na sam koniec Wojtek pokazał nam również alternatywną możliwość poznania Kijowa – zwiedzanie kanałów rozciągających się pod miastem. Nie jest to opcja dla wszystkich, ale na pewno bardzo ciekawa. Prelekcja poruszyła wielu uczestników, a kolejni już planują wyprawę do Czarnobyla, bo jak to prelegent wielokrotnie wspominał jeszcze kilka/kilkanaście lat, a przyroda odbierze „co swoje” i po miastach nie zostanie wiele śladów.

Kubik
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.