I Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o górach Polski – 25 marca 2017 r.

Członek Oddziału PTT w Bielsku-Białej, Filip Jędrzejewski, został laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o górach Polski. Filip zajął I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Gratulujemy!

W sobotę, 25 marca 2017 r., na terenie II LO im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o górach Polski – Tatry, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Ułożeniem pytań i stroną techniczną zajęło się koleżeństwo z Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim z pomysłodawczynią konkursu Ewą Gawlik na czele.
20 laureatów konkursów regionalnych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych musiało wykazać swoją wiedzę o Tatrach, Podhalu, Spiszu i Orawie przed czteroosobową komisją, której przewodniczył Prezes PTT Wojciech Szarota, a w jej skład wchodzili także przewodnicy tatrzańscy PTT Maciej Florys i Jan Nogaś oraz Tomasz Gawlik, przewodnik i współorganizator konkursu.
Uczestnicy najpierw odpowiadali na pytania zawarte w teście, a ci, którzy uzyskali wymaganą liczbę punktów, udzielali później ustnych odpowiedzi na pytania losowo wybierane spośród zestawów. Trzeba było znać topografię Tatr, geografię, faunę i florę, historię, wybitne postacie związane z Tatrami oraz zasady zachowania się w górach. Pytania nie były łatwe, a niektóre odpowiadały poziomowi wiedzy jakiej wymaga się od przewodników górskich. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na te tematy, a miło mi poinformować, że w takich okolicznościach uczestnicy z naszego rejonu odnieśli sukcesy. Pierwsze miejsce, ex aequo, w kategorii szkół gimnazjalnych zajął członek naszego Oddziału, Filip Jędrzejewski z Gimnazjum nr 16 w Bielsku-Białej, przygotowywany do konkursu przez rodzinę. W kategorii ponadgimnazjalnej piękne dyplomy uczestnictwa otrzymali Hanna Socha i Michał Tatar z LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach. Dyplom z podziękowaniem za przygotowanie swoich uczniów do konkursu przekazano dla Miłosza Zelka, opiekuna Szkolnego Koła PTT przy LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach.
Miło mi również poinformować, że nasz laureat – Filip, bardzo często, pod opieką rodziny, bierze udział w bardzo poważnych wycieczkach górskich organizowanych przez bielsko-bialski Oddział PTT. Współorganizatorem Konkursu był Tatrzański Park Narodowy, który wraz z innymi sponsorami ufundował bardzo cenne nagrody przydatne do uprawiania turystyki górskiej wraz z dyplomami, które otrzymali wszyscy uczestnicy finału. Konkurs zakończyło wspólne zdjęcie uczestników, laureatów dzierżących nagrody, opiekunów i organizatorów. PTT będzie organizować następne edycje konkursu, co niewątpliwie przyczyni się do jeszcze lepszej znajomości gór wśród młodzieży i zachęci do uprawiania turystyki.

Jan Nogaś
.

pamiątkowe zdjęcie uczestników konkursu oraz dyplom Filipa 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.