„Geograficzne środki Europy” – prelekcja Pawła Klisia – 14 marca 2017 r.

Bardzo interesujące wtorkowe wystąpienie o tytule „Geograficzne środki Europy” zostało przygotowane przez Pana Pawła Klisia z wielkim kunsztem i pieczołowitością, przekładane humorystycznymi anegdotkami wciągnęło obecnych słuchaczy do tego stopnia, że mało kto zorientował się kiedy upłynął czas. Zdjęcia i materiały pochodziły między innymi z wyjazdów prywatnych Pana Pawła o czym świadczyli „przypadkowi” bohaterowie niektórych fotografii.
Środek Europy zgodnie z obliczeniami Antoniego Sobiekrajskiego z 1775 roku znajduje się w miejscowości Suchowola koło Białegostoku. Ustawiono tam pamiątkowy obelisk z tablicą. Według obliczeń dokonanych w 1989 roku przez Jean-George’a Affholdera z francuskiego Instytutu Geografii środek Europy znajduje się na terytorium Litwy w pobliżu Wilna, co Litwini uczcili specjalnym parkiem. Na przylądku Kolka na Łotwie znajduje się z kolei miejsce, które mają wyznaczać cięciwy skrajne punkty Europy. Ponadto istnieje kilkanaście innych punktów uważanych za „środek Europy” znajdujących się na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy (Diłowe w okolicy Rachowa).
Po przedstawieniu zgromadzonych faktów Pan Paweł postanowił sam sprawdzić gdzie znajduje się ów środek. Najprostszym dostępnym przyrządem okazała się linka z „Bezalinu”. Krzyżując ją od skrajnych punktów Europy ku naszemu zdziwieniu i radości centrum zostało wyznaczone w naszym pięknym mieście Bielsku-Białej. Tym patriotycznym akcentem nasz sympatyczny prelegent zakończył prezentacje.

Arkadiusz Kłaptocz
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.