Hala Ornak (Tatry Zachodnie) – wycieczka górska w ramach akcji „Czyste Tatry 2015” – 4 lipca 2015 r.

czyste_tatryCoroczną tradycją Oddziału PTT w Bielsku-Białej jest uczestnictwo w akcji „Czyste Tatry”. Nie inaczej było i w tym roku. Dziesięcioosobowa grupa wybrała się w sobotni poranek w Tatry Zachodnie.
Po dojechaniu do Zakopanego, najpierw swoje kroki skierowaliśmy na Równię Krupową. Szybka rejestracja, odbiór „start packów” i po kilkunastu minutach byliśmy już w Kirach. Przebrani w tegoroczne pamiątkowe koszulki, z identyfikatorami na szyjach weszliśmy jako wolontariusze na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Trasa naszej wycieczki przedstawiała się następująco: Kiry – Dolina Kościelska – Jaskinia Mroźna – Hala Ornak – Dolina Kościeliska – Kiry. Ponad trzydziestostopniowy upał tego dnia nie wystraszył tłumów „weekendowych” turystów, dla których nasza wesoła drużyna była bardzo egzotyczna, a sensacją dla nich poza niesionymi przez nas workami ze śmieciami były także ich przykurzone na szlaku wyjściowe buty czy mało miejsca „na piciu” w torebkach wizytowych. Na szczęście można było zamienić także kilka słów z obecnymi na szlaku „turystami plecakowymi” oraz wolontariuszami zbierającymi śmieci.
Dużo atrakcji najmłodszym uczestnikom z naszej grupy dało przejście Jaskinią Mroźną oraz „zdrowy” posiłek w Schronisku na Hali Ornak – frytki z colą. Pełne wrażeń okazały się także spacery w przenikliwie zimnym Potoku Kościeliskim oraz delektowanie się świeżo wędzonymi oscypkami.
Łączny bilans dzisiejszego dnia to jeden 120 litrowy worek wyniesiony z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego do Kościeliska. Albo Tatry z roku na rok stają się bardziej czyste, albo to efekt piątkowego sprzątania tego szlaku przez inne grupy wolontariuszy. Bez względu na fakt jaka jest tego przyczyna, za rok także przyjedziemy w pierwszy weekend lipca po to, by posprzątać Tatry.

Norbert Owczarek
.

nasza grupka przed schroniskiem PTTK na Hali Ornak

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.