„III Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich” – Starachowice, Wąchock (Góry Świętokrzyskie) – wycieczka górsko-krajoznawcza – 29-31 stycznia 2016 r.

W dniach 29-31 stycznia 2016 r. w Starachowicach odbyło się III Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskim, w którym wzięli udział przedstawiciele Oddziałów PTT z Bielska-Białej, Chrzanowa, Łodzi, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sosnowca. Organizatorem spotkania był tradycyjnie Oddział PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Z Bielska-Białej wyjechaliśmy trzema samochodami w piątkowe popołudnie, by po mniej więcej pięciu godzinach jazdy dotrzeć do celu – bursy w Starachowicach. Po zakwaterowaniu zebraliśmy się na świetlicy, by wspólnie spędzić czas i co nieco pośpiewać przy akompaniamencie gitar.
W sobotę, zaraz po śniadaniu, zorganizowany przez gospodarzy spotkania autokar zawiózł wszystkich uczestników spotkania nad Zalew Lubianka, skąd rozpoczęliśmy wycieczkę pieszą po Sierodowickim Parku Krajobrazowym. Wędrowaliśmy i szlakami, i droga leśnymi, a choć sami nie do końca wiedzieliśmy którędy będziemy wędrować, zdaliśmy się na naszych przewodników. Było warto, bo dotarliśmy na polanę Wykus, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury” – por. cc. Jana Piwnika „Ponurego”, co upamiętnia zbudowana w tym miejscu kapliczka z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Po krótki odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę w strony Polany Langiewicza, na której zgodnie z podaniem, w trakcie Powstania Styczniowego miał obozować gen. Marian Langiewicz wraz ze swoim oddziałem. W tym miejscu też zrobiliśmy dłuższą przerwę przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.
Po powrocie do bursy i zjedzeniu pysznego obiadu, czekał na nas jeszcze jeden punkt sobotniego programu, czyli wieczorna zabawa taneczna. Kto miał jeszcze siłę w nogach, mógł poszaleć na parkiecie.
W niedzielę udaliśmy się do sąsiadującego ze Starachowicami – Wąchocka, w którym po Mszy Św., wraz z jednym z braci zakonnych zwiedziliśmy zespół kościelno-klasztorny cystersów z XII wieku. Nie mogło też zabraknąć spaceru do Pomnika Sołtysa, do którego prowadzi Aleja Humoru, na której umieszczono 33 żeliwne tablice z dowcipami o Wąchocku i miejscowym sołtysie. O tym, że dowcipy są zabawne świadczyły głośne śmiechy osób maszerujących aleją.
Ostatnim punktem programu było Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, po którego zwiedzeniu pożegnaliśmy się z jak zawsze bardzo gościnnymi gospodarzami i wyruszyliśmy w długą podróż powrotną na Podbeskidzie.
W „III Zimowym Spotkaniu Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich” wzięło udział 48 osób, w tym 13-osobowa grupa członków i sympatyków bielskiego oddziału PTT.

SB
.

grupa bielska na polanie Wykus

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.