„Indie – kraj, który można kochać lub nienawidzić” – prelekcja Wojciecha Szypuły – 13 marca 2018 r.

We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w lokalu PTT na kolejnej ciekawej prelekcji podróżniczej. Tym razem, już po raz czwarty gościliśmy Wojciecha Szypułę, który po opowieściach o nadbałtyckich stolicach, Czarnobylu i Azorach tym razem zabrał nas w wirtualną podróż do Indii… a nawet nieco dalej, bo także do Nepalu.
Nasze spotkanie rozpoczęło się właśnie od tego drugiego państwa, a dokładniej jego stolicy – Katmandu. Oprócz odwiedzonych przez naszego kolegę miejsc takich jak świątynia Paśupatinath, Stupa Bodnath i Stupa Swayambhunath, wędrowaliśmy bocznymi uliczkami, wśród dużej ilości śmieci i serdecznych mieszkańców. Z przedstawionych zdjęć i opowieści dało się poczuć klimat tego miejsca, które urzekło także naszego prelegenta.
Następnie przenieśliśmy się do Indii, podróż po których Wojtek zorganizował sobie samemu. Dowiedzieliśmy się o tym, jak kupić bilety na pociąg, jakich hoteli się wystrzegać oraz jak wędrować pieszo po odwiedzanych miastach. Piesze spacery, podczas których w zasadzie nie dało się spotkać białych turystów, czy adaptacja do ruchu samochodowo-pieszego były czymś, czego nie zaznamy w trakcie organizowanych przez biura podróży wyjazdów. Potwierdził to jeden z uczestników prelekcji, który taką podróż odbył w ubiegłym roku. Podczas całego pobytu Wojtek przeszedł około 300 km coraz bardziej chłonąc klimat Indii. Jak napisała do mnie po prelekcji jedna ze słuchaczek – „prelekcje Wojtka są prawdziwe, nie lukrowane i przez to bardzo ciekawe”. W pełni zgadzam się z takim stwierdzeniem.
Podczas 2,5-tygodniowego wyjazdu nasz prelegent odwiedził Delhi z grobowcem Humajuna, świątynią Akshardham i Czerwonym Fortem oraz Waranasi z niezwykle brudną, lecz świętą dla Hindusów, rzeką Ganges oraz Ghaty (schody). Był także w Agrze, gdzie podziwiał kunsztownie wybudowany Tadż Mahal oraz Jaipur z Pałacem Wiatrów, Fortem Amber i Jal Mahal.
„Indie – kraj, który można kochać lub nienawidzić” – taki był tytuł tej prelekcji i choć nasz dzisiejszy gość z pewnością nie zakochał się w tym kraju i bliższy jest tego drugiego stwierdzenia, korzystając z otrzymanej rocznej wizy zastanawia się nad daniem Indiom jeszcze jednej szansy i podróżą tym razem na południe tego olbrzymiego państwa. Kibicujemy Wojtkowi, aby udało mu się zrealizować ten plan i już teraz zapraszamy do opowiedzenia wrażeń z kolejnych podróży.

SB
.

Wojciech Szypuła w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.