„Islandia zimą – śpimy obok auta” – prelekcja Jakuba Krajewskiego – 13 grudnia 2016 r.

Jak wygląda Islandia zimą? Z pewnością zastanawiał się nad tym każdy uczestnik dzisiejszej prelekcji, a kilkoro z nich bywało już na Islandii latem lub jesienią.
Okazuje się, że nie wszędzie jest śnieg, że piękne, miękkie, zielone mchy zimą zamieniają się w lodowe skałki, a wśród śniegów da się znaleźć gorące źródła, baseny, czy miejsca w rzekach, w których można spokojnie się wykąpać. Samochody z kolcami, czarny lód na drodze oraz czarne, bazaltowe piaski na plażach to kolejne islandzkie kontrasty, z którymi zapoznał nas dzisiaj Kuba Krajewski. Nie zabrakło różnokolorowych brył lodowych, czy nieco wytęsknionej, za to pięknej w całej swej okazałości zorzy polarnej. Dowiedzieliśmy się też, gdzie mieszka Björk oraz obejrzeliśmy piękne murale zdobiące stolicę Islandii – Reykjavik. W trakcie swej dwutygodniowej podróży Kuba z trójką znajomych zwiedzili południową część wyspy, najczęściej spędzając noce obok samochodu.
Dodatkowo mogliśmy obejrzeć dwa krótki filmiki obrazujące pasje naszego prelegenta, członka bielskiego Speleoklubu. Pierwszy z nich dotyczył tegorocznego wyjazdu do jaskiń Słowenii, natomiast drugi zeszłorocznego kanioningu w okolicach francuskiego Grenoble.

SB
.

w trakcie prelekcji

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.