IX Festiwal Górski „Adrenalinium 2016″ – Kino Janosik, Żywiec – 21-23 października 2016 r.

Już po raz piąty Oddział PTT w Bielsku-Białej był partnerem Festiwalu Górskiego „Adrenalinium”, którego dziewiąta edycja odbyła się w żywieckim kinie Janosik w dniach 21-23 października 2016 r.
Już w piątkowe popołudnie mieliśmy okazję zażyć pierwszej dawki adrenaliny. Obok filmów o wspinaczce i nurkowaniu na ten dzień zaplanowane były dwa spotkania z grotołazami: Wojciechem Kuczokiem i Grzegorzem Michałkiem.
Sobota była najbardziej pracowitym dniem dla ekipy z PTT O/Bielsko-Biała. Na ten dzień zaplanowana została gra miejska „Z Janosikiem po Żywcu”, zorganizowana przez członków naszego Oddziału: Szymona Barona i Lidię Talik. Uczestnicy gry miejskiej mieli okazję zapoznać się m.in. z najnowszym tomem „Pamiętnika PTT”, gdyż właśnie w nim za pomocą szyfru książkowego ukryto hasło „Festiwal Górski w żywieckim Janosiku”. W tym samym czasie festiwalowy namiot wypełnili najmłodsi „festiwalowicze”, dla których przygotowano szereg ciekawych warsztatów. Była okazja namalować własny szlak, pokręcić hula-hopem, czy wspiąć się na ściankę wspinaczkową. Warto dodać, że dzień zaczął się od wizyty w janosikowej piwnicy, w której znany grotołaz Grzegorz Michałek urządził biwak jaskiniowy.
Tego dnia program festiwalu nas nie rozczarował, z bloku na blok robiło się coraz ciekawiej. Odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z połową teamu LosWiacheros – Alicją Rapisiewicz, która zaprezentowała ich wyprawę rowerową przez rejon Pamir (Tadżykisitan i Afganistan). Następnie zostało zaprezentowany film „un Real” o wyczynowych rowerzystach z USA z niezwykłymi krajobrazami w tle. O 20 odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą, który opowiedział o swojej samotnej podróży do Tajlandii i zaraził wszystkich słuchaczy swoją pogodą ducha, chęcią do podróży i dawania z siebie jak najwięcej. Na zakończenie w namiocie odbył się fantasyczny koncert „na góralską nutę” zespołu Besqidians.
W niedzielę niezwykle ciekawy był blok filmów wspinaczkowych, z których najbardziej interesujący był film „A line across the sky” o niepokonanym wcześniej trawersie Fitz Roy – udało się go przejść dwóm wspinaczom z USA Tommy’emu Caldwell i Alex’owi Honnoldowi. Alex pojawił się także w jeszcze jednym filmie „Showdown at Horseshoe Hell” o corocznym zjeździe wspinaczy i trwającej 24 godziny wspinaczce po skałkach. Następnie rozpoczął się blok alpinistyczny – obejrzeliśmy film o próbie zdobycia Kanchendzongi przez Adama Bieleckiego, po czym odbyła się prezentacja Celiny Kukuczki na temat życia jej męża. Po tym spotkaniu przeszliśmy do zupełnie innej tematyki – zaprezentowany został bardzo ciekawy film o wyprawie Słowaków do Etiopii, którzy spłynęli rzeką aby dostać się do plemienia Suri i sfilmować zakazane przez rząd rytuały. Przedostatni film to Eclipse – o staraniach amerykańskiego fotografa o wymarzone ujęcie zaćmienia słońca na dalekiej Północy. Ostatni film festiwalu to Showdown at Horseshoe Hell, o którym już był wspomniane. Po tak ciekawym programie w tym roku, już nie możemy się doczekać następnego festiwalu.

Kora
.

Lidia Talik i Szymon Baron podsumowują grę miejską ''Z Janosikiem po Żywcu''

Lidia Talik i Szymon Baron podsumowują grę miejską „Z Janosikiem po Żywcu”

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.