Markowe Rówieńki (Beskid Żywiecki) – wycieczka górska – 16 maja 2024 r.

W dniu 16 maja 2024 roku członkowie i sympatycy Klubu Górskiego PTT „Razem przez świat”, czyli uczestnicy oraz opiekunowie Środowiskowego Domu samopomocy w Pewli Wielkiej wzięli udział w Akcji Sprzątamy Beskidy z PTT – 2024 r.” w rejonie Babiej Góry. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pewli Wielkiej w kwietniu tego roku podpisał umowę z Babiogórskim Parkiem Narodowym w zakresie edukacji i promocji przyrody babiogórskiej. Akcja sprzątania Babiej Góry wpisana była w Dzień Babiogórski, którego program wyglądał następująco: zwiedzanie Skansenu na Markowych Rówieńkach, zwiedzanie ekspozycji w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, spotkanie z pracownikiem Babiogórskiego Parku Narodowego, a także nadanie imienia dla Klubu Górskiego PTT „Razem przez świat”, a na patrona obrano Wawrzyńca Szkolnika – pedagoga, regionalistę, znawcę i miłośnika Babiej Góry oraz pierwszego Przewodnika Beskidzkiego. Okolicznościowy dyplom wręczył wszystkim członkom i sympatykom klubu , pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego.
Głównym punktem tego dnia był udział w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024”. Uczestnicy i opiekunowie ŚDS sprzątali dolną część zielonego szlaku z Zawoi Markowej na Markowe Szczawiny. Zebrano około 20 litrów śmieci, głównie papiery, szkło i niedopałki, a do nietypowych odpadów zaliczyliśmy czarne slipy męskie (?) oraz spory fragment zardzewiałego drutu. W tegorocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” w rejonie Babiej Góry wzięło udział 35 osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej niezwykle ważnej i pożytecznej akcji ekologicznej, szczególnie pracownikom Babiogórskiego Parku Narodowego, którzy współpracują w tym zakresie z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim już od kilku lat.

Robert Słonka

uczestnicy wycieczka w skansenie im. J. Żaka na Markowych Rówieńkach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klub Górski PTT "Razem przez świat" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, kronika - 2024, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.