„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 11 maja 2024 r.

Już po raz ósmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach z Gminną Biblioteką Publiczną im. Stanisława Staszica we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Buczkowicach, Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic i Polskim Towarzystwem Tatrzańskim – Oddział w Bielsku-Białej zorganizowała akcję „Mieszkańcy dla Żylicy”. Jej celem, podobnie jak w poprzednich latach, było posprzątanie całego biegu Żylicy i jej otoczenia na terenie Buczkowic.
Punktualnie o godzinie 11 przed Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach stawiło się około 100 osób (nowy rekord!), a w sprzątaniu obok wielu znajomych twarzy z poprzednich edycji, wzięła udział około 40-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Buczkowicach. Wart odnotowania jest czynny udział nowo wybranego wójta Jerzego Kanika oraz sołtysa Buczkowic, Henryka Knapka, który  jest regularnym uczestnikiem akcji.
Tradycyjnie ruszyliśmy zarówno w górę, jak i w dół rzeki. Prawy brzeg Żylicy (od strony ścieżki rowerowej) na całej długości sprzątała młodzież ze szkoły oraz uczestniczące w akcji rodziny, z kolei koryto rzeki i jej lewy brzeg sprzątali wędkarze z Koła PZW „Żylica”. Wśród zebranych „skarbów” warto 4 opony (w tym 1 z samochodu ciężarowego), 2 felgi, karnister, metalowy słupek, wiaderko, zużyte pieluchy dziecięce i… duuuużo folii….
Uczestnicy akcji spotkali się po godz. 13:00 przy ognisku, na którym można było indywidualnie upiec pyszne kiełbaski, wypić gorącą herbatę oraz skosztować smacznego ciasta.
Ostatnim punktem dzisiejszego sprzątania było zwiezienie worków ze śmieciami, pozostawionych wzdłuż ścieżki rowerowo-pieszej, w czym pomogli nam niezawodny Adam Janik oraz pomagający mu Piotr Gruszecki. Choć wydawało się, że jest ich mniej, niż przy poprzednich edycjach, nie udało się ich zebrać jednym kursem. Zebraliśmy ich sporo, 55 worków 120-litrowych i 30 mniejszych, łącznie ponad 8000 litrów śmieci.
Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania oraz indywidualnego dbania o czystość okolicy.

SB

uczestnicy 8. edycji akcji „Mieszkańcy dla Żylicy”

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2024. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.