Ocalmy Gościnną Dolinę!

Ledwie zakończyliśmy akcję „Sprzątamy Beskid Mały”, a już proponujemy kolejną inicjatywę związaną z ochroną przyrody.
.
Gościnna Dolina rozciąga się od stoku Dębowca w kierunku osiedla Karpackiego. Płynie przez nią strumień, który wyrzeźbił malownicze jary. To teren bardzo cenny przyrodniczo: rosną tam drzewa o pomnikowych wymiarach, chronione rośliny, takie jak wawrzynek wilcze łyko i kalina koralowa. Żyje tam też wiele gatunków zwierząt, m.in. salamandry, ryjówki aksamitne i wiele gatunków ptaków.
Część rosnących tutaj drzew ma zostać wyciętych w ramach prac nad przeciwpowodziowymi zabezpieczeniami. Pieniądze na nie dał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej rozpoczął już niektóre prace. Część drzew zaplanowanych do wycięcia to te rosnące nad potokiem Kamienickim płynącym przez Gościnną Dolinę.
Stowarzyszenie Olszówka, które od lat opiekuje się Gościnną Doliną, zbiera podpisy pod petycją do prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta oraz bielskiego starosty Andrzeja Płonki w sprawie powstrzymania wycinki drzew w obrębie bielskich potoków: Kamienieckiego, Starobielskiego i Niwki w ramach zaplanowanej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach regulacji tych potoków, w szczególności właśnie za pomocą wycinki ok. 4,5 tys. drzew.

Gorąco zachęcamy członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do wsparcia tej akcji poprzez zbieranie podpisów pod petycją oraz dostarczenie wypełnionych list (pobierz ze strony) do naszego lokalu najpóźniej w dniu 28 czerwca 2012 r. (czwartek).
.

Gościnna Dolina (fot. Stowarzyszenie Olszówka)

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.