Odeszła Aleksandra Opyrchał

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 3 listopada 2019 r. w wieku 90 lat odeszła od nas na zawsze nestorka naszego Oddziału, ś.p. Aleksandra Opyrchał.

Aleksandra Opyrchał była bardzo aktywną turystką i narciarką  górską, a także taterniczką i alpinistką.
Ukończyła w roku 1951 pierwszy w Bielsku-Białej kurs taternictwa dla początkujących i została przyjęta w poczet członków-uczestników Klubu Wysokogórskiego. Uczestniczyła w letnich i zimowych klubowych obozach wspinaczkowych w Tatrach, w roku 1960 uczestniczyła w pierwszym klubowym wyjeździe w góry Riła w Bułgarii, a w roku 1977 w wyprawie w góry Afryki, w Wysoki Atlas Marokański. Wspinała się w Alpach, dokonując m.in. wejścia na Mont Blanc i Aiguille du Chardonnet (1967). Posiadała uprawnienia taternika zwyczajnego.
W roku 1982 otrzymała godność członka honorowego Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Od roku 1988 była członkiem Bielskiego Klubu Alpinistycznego, a od roku 2002 członkiem honorowym tego Klubu.
Zarówno w Klubu Wysokogórskim w Bielsku-Białej, jak i w Bielskim Klubie Alpinistycznym pełniła funkcje członka Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego.
Członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego została jeszcze przed rokiem 1950, a w Oddziale PTT w Bielsku-Białej była od 1993 roku. To dzięki jej zaangażowaniu w inwentaryzację księgozbioru powstała biblioteka górska PTT i BKA.

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe Aleksandry Opyrchał odbędą się 8 listopada 2019 r. (piątek) w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej o godzinie 12:00.

Cześć Jej Pamięci!

Zarząd Oddziału
.

Aleksandra Opyrchał

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.