„Piesza Górska Pielgrzymka Wadowice-Rzym” – pokaz slajdów Grzegorza Holerka – 15 kwietnia 2012 r.

15 kwietnia 2012 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach odbyła się zorganizowana wspólnie przez GOK Buczkowice oraz bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego multimedialna prezentacja slajdów Grzegorza Holerka z pieszej, górskiej pielgrzymki do Jana Pawła II.
W niecodziennej pielgrzymce, która trwała 54 dni udział wzięły cztery osoby: Grzegorz Holerek, Paweł Mszyca, Franciszek Wawrzuta i Piotr Gawłowski. Pomysł na wyprawę jak powiedział pan Grzegorz zrodził się jesienią 1999 roku i miał na celu podkreślenie religijnego znaczenia przełomu tysiącleci, a także aspekt sportowy, ponieważ wszyscy uczestnicy oprócz codziennie wykonywanych różnych profesji są przewodnikami górskimi. Uczestnicy razem z Wadowic do Watykanu (przez Słowację i Austrię i Włochy) pokonali 1650 km przez 12 europejskich masywów górskich niosąc cały swój dobytek na plecach. Panowie dzielnie pokonali wszystkie trudności poznając Europę od innej strony, zmieniała się pogoda, klimat, krajobraz i napotykani ludzie, spotykały ich radości i kryzysy, jedno co pozostało bez zmian to cel – dojść do Rzymu. Po drodze nie było łatwo – członkowie wyprawy mając na celu osiągnąć cel jak najmniejszym kosztem często nie zwracali uwagi na to co, gdzie i jak jedzą, gdzie śpią, a im bliżej było do Rzymu tym stawało się to coraz bardziej obojętne i jak mówili, do spania wystarczyły im dla czterech osób zaledwie 3 metry kwadratowe, a nawet z tym bywało różnie, bowiem jedni ludzie przyjmowali ich jak najlepszych wyczekiwanych gości, inni traktowali jak wrogich bandytów nie dając nawet szklanki zimnej wody. Na szczęście dotrwali do finału przedsięwzięcia, który miał miejsce w Rzymie na Placu Św. Piotra 14 sierpnia 2000 r., a następnie podczas spotkania z Janem Pawłem II podczas mszy św. w Castel Gandolfo dzień później.
Po pielgrzymce ukazała się książka pt. „Pieszo do Rzymu” napisana przez pana Grzegorza Holerka będąca sprawozdaniem i najlepszym podsumowaniem odbytej pielgrzymki. Jej pierwsze wydanie spotkało się dużym zainteresowanie w związku z tym w 2011 roku wydano drugie, które można było zakupić bezpośrednio po prezentacji otrzymując autograf autora oraz jednego z członków wprawy pana Pawła Mszycy.
Spotkanie z charyzmatycznym prelegentem panem Grzegorzem bardzo spotkało się wszystkim przybyłym uczestnikom, którzy z wielkim zainteresowaniem i pod dużym wrażeniem wysłuchali barwnej prelekcji, po której gratulowali odwagi i życzyli kolejnych oryginalnych i dalekich wypraw.

EJ
.

Grzegorz Holerek w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2012. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.