Rachowiec (Beskid Żywiecki) – wycieczka górska dla młodzieży – 19 października 2019 r.

W piękną, słoneczną sobotę grupa młodzieży, członków i sympatyków bielskiego oddziału PTT wyruszyła na kolejną wyprawę. W towarzystwie opiekunów wyjechaliśmy rankiem do Soli. W tej małej, beskidzkiej miejscowości, położonej u stóp Rachowca, znajdują się źródła solankowe. Nazwa miejscowości właśnie stąd się wywodzi, gdyż dawno temu źródła te były eksploatowane i wytwarzano tam sól.
Szlak czerwony początkowo prowadził główną drogą przez wieś. Obejrzeliśmy więc zachowane studzienki solankowe, a chętni spróbowali słonej wody z nowej studni. Podziwialiśmy też zachowaną dzwonnicę loretańską, a przewodnik ciekawie nam o tym obiekcie opowiedział. Dowiedzieliśmy się, że pełniła funkcję ostrzegawczą w razie zbliżającej się burzy oraz służyła do odstraszania płanetników, którzy odpowiedzialni byli za psucie pogody.
Szlak poprowadził nas dalej przez pola i lasy. Wraz z nabieraniem wysokości odsłaniały się coraz piękniejsze widoki na Beskid Żywiecki. Podziwialiśmy znane z wcześniejszych wycieczek szczyty Bendoszki, Rycerzowych czy Rysianki.
Na szczyt Rachowca dotarliśmy po dwóch godzinach. Tu rozłożyliśmy się na trawce i chłonęliśmy spokój, ciszę i atmosferę tego miejsca. Dla chętnych atrakcją była wieża widokowa, skąd można było jeszcze dokładniej przyjrzeć się okolicznym szczytom. Jeszcze inni brykali, turlali się po trawie i oddawali tym podobnym zabawom na świeżym powietrzu.
Droga do Zwardonia minęła szybko i sprawnie. Z tej strony góry roztaczała się piękna panorama Beskidu Śląskiego, z Baranią Górą, Ochodzitą i Skrzycznem. W Zwardoniu czekał na nas autokar i bez żadnych problemów wróciliśmy do domów.

S.Cz.-P.
.

uczestnicy wycieczki na Rachowcu

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2019, SK PTT "Beskidzkie Powsinogi" przy SP3 w Bielsku-Białej, SK PTT "Groniczki" przy SP1 w Kozach, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.