Rezerwat Przyrody „Przeciszów” – wycieczka krajoznawcza dla dzieci (i nie tylko) – 30 czerwca 2013 r.

Rezerwat przyrody Przeciszów umiejscowiony jest pomiędzy miejscowościami Las i Przeciszów, a jego powierzchnia wynosi blisko 90 ha. Utworzony został w 1995 roku w celu zachowania wielogatunkowego lasu grądowego oraz licznych gatunków chronionych flory i fauny.
Różnorodność siedlisk występujących na terenie rezerwatu Przeciszów stwarza dogodne warunki bytowania wielu gatunkom zwierząt. Największą atrakcją tego rejonu są liczne gatunki ptaków. Obszar ten zakwalifikowany został do najcenniejszych ostoi ptaków w skali Europy w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000.
Ogółem zaobserwowano tam ponad 200 gatunków ptaków, z czego 124 to gatunki lęgowe, zaś 75 gatunków ptaków to gatunki przelotne. Występują tam m.in.: perkoz rdzawoszyi, perkoz zausznik, bąk, bączek, łabędź niemy, błotniak stawowy, kropiatka, sieweczka obrożna, rycyk, rybitwa zwyczajna, rybitwa czarna, rokitniczka, trzcinniczek oraz trzciniak. Można też zaobserwować tutaj nieregularne gnieżdżenie się ślepowrona i rybitwy białowąsej.

Do tego właśnie miejsca wybraliśmy się dzisiaj w grupie czternastu osób, podzielonej po równo na dorosłych i dzieci. Dotarliśmy na miejsce środkami komunikacji publicznej i w okolicach południa rozpoczęliśmy czterogodzinny spacer po terenie stawów i okolicznych lasów oraz łąk.
Z pewnością w tak krótkim czasie nie sposób zobaczyć wszystkiego tego, co oferuje to miejsce. Być może jeszcze kiedyś wybierzemy się w to miejsce w takim, lub liczniejszym, gronie. Ja w każdym razie odwiedzę je wkrótce 🙂

Robal
.

nasza grupka

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.