„Skandynawia” – prelekcja Szymona Barona – 15 października 2017 r. (GOK Buczkowice)

15 października w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach odbyło się zorganizowane przez bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Spotkanie z Podróżnikiem pt. „Skandynawia”. Prelegentem był jeden z uczestników wyprawy, a zarazem jej organizator, prezes bielskiego PTT Szymon Baron. Na spotkaniu nie zabrakło również większości uczestników tego wyjazdu: Kasi, Jacka, Marka, Roberta, Sebastiana, i nazywanego mistrzem kierownicy Tomka. Nie było tylko dwóch: Adriana i Staszka. Wszyscy wspólnie zaprosili w podróż po Skandynawii swoimi śladami.
Wyjazd, o którym opowiedziano zakładał pokonanie długiej trasy przez kraje skandynawskie (Norwegia, Szwecja) i bałtyckie (Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa), a jego celem było zdobycie najwyższych szczytów wymienionych państw oraz poznanie najciekawszych mijanych miejsc. Wobec tego, podczas trwającej szesnaście dni wyprawy uczestnicy, pokonując łącznie ponad 8,5 tys. km, odwiedzili stolice większości z tych państw: Oslo, Helsinki, Tallin i Rygę, zwiedzili m.in. Göteborg, Trondheim i Tatru, spali nad największym w Norwegii jeziorem Mjosa, zatrzymali się przy skoczniach narciarskich w Lillehammer i Lahti, cieszyli się otaczającą przyrodą skandynawskich parków narodowych Jotunheimen i Abisko, a także na własne oczy zobaczyli wiele innych pięknych miejsc. Nie zabrakło również odwiedzin w położonym na kole podbiegunowym słynnym Rovaniemi, które jest stolicą Laponii oraz miejscem, w którym mieszka Święty Mikołaj.
Głównym celem podróży było jednak zdobywanie szczytów, które poszło bezproblemowo i uczestnicy w sprzyjającej aurze zaliczyli wszystkie planowane cele górskie: Galdhøpiggen – najwyższy szczyt Norwegii (2.469 m n.p.m.), Kebnekaise – najwyższy szczyt Szwecji (2.111 m n.p.m.), Halti – najwyższy szczyt Finlandii (1.324 m n.p.m.), a także najwyższe wzniesienia krajów Bałtyckich: Suur Munamagi w Estonii (318 m.n.p.m.), Gaizinkalns na Łotwie (312 m n.p.m.) i Aukstojos Kalnas na Litwie (294 m n.p.m.).
Dzięki członkom wyprawy również uczestnicy prelekcji w GOK mogli zobaczyć piękne zdjęcia zapierających dech górskich widoków, a także niezliczonych rzek, jezior, malowniczych przełęczy i szczytów górskich. Były i wszędobylskie renifery, które przy każdym spotkaniu cieszyły uczestników wyjazdów. Zdjęcia swoimi opowieściami ubarwiał Szymon, który znany z wcześniejszych prelekcji w GOK i tym razem stanął na wysokości zadania w charakterystyczny dla siebie humorystyczny sposób opowiadając o napotkanych przygodach, nie pomijając w opowieściach żadnego z uczestników wyprawy. Nie zabrakło również filmiku, na którym uczestnicy konsumują szwedzki smakołyk surströmming, czyli sfermentowanego śledzia, który delikatnie mówiąc swoim zapachem nie zachwycał, ale też nie wystraszył nieustraszonych podróżników.
Cała wyprawa zakończyła się szczęśliwie powrotem w Beskidy, a osiągnięte cele i wspaniałe wspomnienia już teraz zachęcają ekipę do planowania kolejnej, w doborowym towarzystwie, górskiej wyprawy.

E.J-P.
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.