„Śląscy himalaiści” – prelekcja Janusza Majera – 3 listopada 2015 r.

Kolejny już raz, życzliwy spotkaniom ludzi gór w ramach cyklu „Wspaniały świat gór wysokich” dyrektor Książnicy Beskidzkiej, p. Bogdan Kocurek dał niestrudzonemu Janowi Weiglowi możliwość ugoszczenia niezwykle ciekawego gościa.
Przybył do nas już nie z Katowic, a z Górek Wielkich („mam do was bliżej”) Janusz Majer – podróżnik, uczestnik wielu wypraw wysokogórskich, wieloletni szef Wysokogórskiego Klubu w Katowicach, a aktualnie koordynator programu „Polskie Himalaje” – z interesującym tematem: „Śląscy himalaiści”.
Ta tematyka ściśle wiązała się z odsłonięciem w dniu 28 października br. w katowickim Parku Kościuszki pomnika upamiętniającego wybitnych śląskich wspinaczy, którzy z pasją zdobycia najwyższych szczytów poszli w te groźne góry, ale z nich nie powrócili do swych rodzin, domów i kolegów o od liny.
Ci, uczczeni pomnikiem (zaglądnij na stronę Klubu Wysokogórskiego w Katowicach) himalaiści to: Henryk Furmanik, Andrzej Hartman, Rafał Chołda, Jan Nowak, Mirosław Dąsal, Jerzy Kukuczka, Tomasz Kowalski oraz Artur Hajzer.
Im to właśnie poświęcił Janusz Majer, jako klubowy kolega, wspomnienia wzbogacone licznymi zdjęciami indywidualnymi i grupowymi wspinaczkowych tras i obozów-biwaków a także zdobytych szczytów.
Wielu z nich zaczynało swą przygodę z górami od dziecinnych wspinaczek po śląskich hałdach czy też od harcerskich wędrówek. To tam złapali tego wspaniałego bakcyla wysokogórskiego, który rozwijał się i rósł poprzez jurajskie skałki, beskidzkie szlaki, tatrzańskie percie, ściany i granie Alp, Kaukazu i Andów, aż zaprowadził Ich w odległe Himalaje, Karakorum czy szczyty Alaski, gdzie dokonali swego żywota w starciu ludzkiej słabości z żywiołami natury.
Tak te góry pokochali, że w nich na wieczność pozostali rozsławiając przy tym imię swej Ojczyzny – Polskę.
Dziękujemy Januszowi Majerowi i naszemu długoletniemu Prezesowi Janowi Weiglowi za przypomnienie i przybliżenie nam tych wysokogórskich herosów i bojowników.
Przy najbliższym pobycie w Katowicach będziemy chcieli przy pomniku tych, których przygarnęły pokochane przez Nich góry, złożyć wiązankę kwiatów od Oddziału PTT w Bielsku-Białej i zapalić znicz. Cześć Ich pamięci!

AG
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.