Stara Wieś – wycieczka krajoznawcza dla seniorów – 13 marca 2018 r.

Autobusem miejskim linii 56 w niespełna 20 minut dojechaliśmy do centrum Janowic. Do Starej Wsi wędrowaliśmy lokalnymi, słabo uczęszczanymi drogami, które przecinały dwie urokliwe doliny. Najpierw odwiedziliśmy plebanię kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, w której mieści się miejscowe muzeum sztuki sakralnej. W nim zgromadzone są stare obrazy, zabytkowe księgi liturgiczne (jedna z nich pochodzi z XV wieku), bogato zdobione ornaty, monstrancje i kielichy fundowane przez dawnych właścicieli wsi. Najcenniejszym eksponatem jest gotycka ampułka cynowa z XIII wieku zawierająca relikwie św. Barbary oraz dokument spisany na pergaminie stwierdzający konsekrację świątyni z 1530 r. Ten piękny drewniany kościół położony jest na wzniesieniu, otoczony sobotami, w których znajdują się malowane na desce XVIII-wieczne stacje drogi krzyżowej. Jego wnętrze poddano renowacji, w wyniku której odkryto przepiękne malowidła naścienne. O urodzie kościoła świadczy fakt, że wygrał plebiscyt na najpiękniejszą świątynię w okolicy Bielska-Białej.
Do kościoła przylega cmentarz w sąsiedztwie którego znajduje się stara szkoła, niewielki drewniany budynek z 1787 r. kryty gontem. Wewnątrz ciasna salka lekcyjna, która przypomniała nam nasze dziecięce lata szkolne.
Kolejnym ciekawym miejscem było znajdujące się w pobliżu wzgórze zwane Białą Gliną, gdzie w roku 2000 został wystawiony Krzyż Jubileuszowy. Ma on 33 metry wysokości, a z miejsca, w którym jest wzniesiony rozciąga się wspaniały widok na Beskid Mały, Bramę Wilkowicką i Beskid Śląski.
Wycieczce towarzyszyła wspaniała słoneczna pogoda, udział w niej wzięło 17 osób.

Jadwiga Konarska
.

uczestnicy wycieczki przed kościołem w Starej Wsi

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.