„Świat gór Ryszarda Pawłowskiego” – prelekcja Ryszarda Pawłowskiego – 28 kwietnia 2011 r.

„Kiedyś, idąc do klubu nie myślałem, że kiedykolwiek wyjadę w Himalaje. Nawet w marzeniach nie wybiegałem tak daleko. Szczytem moich marzeń był wyjazd w Alpy…” – aż nie chce się wierzyć, że te słowa należą do Ryszarda Pawłowskiego.
Bielski Klub Alpinistyczny, Książnica Beskidzka i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zorganizowały spotkanie z wybitnym polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą, rekordzistą wśród zdobywców najwyższych gór świata – Ryszardem Pawłowskim. Jest on członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, instruktorem Polskiego Związku Alpinistycznego i przewodnikiem górskim.
O jego największych osiągnięciach można napisać w wielkim skrócie: 3 razy był na Mount Evereście, 24 razy na szczycie Aconcagua w Ameryce Południowej, 22 razy na Ama Dablam w Himalajach; na najwyższą górę Ameryki Północnej – Mt McKinley wspiął się 9 razy; zdobył najtrudniejszą górę świata K-2 od strony Chin i wiele, wiele innych. Nie wiadomo, czy te dane należą jeszcze do aktualnych, bowiem Ryszard Pawłowski – mimo swojego wieku, czyli obecnie 61 lat – w dalszym ciągu wspina się nie tylko zawodowo jako organizator wypraw komercyjnych, ale także jako uczestnik wypraw.
O tym niezmordowanym himalaiście można by napisać bardzo, bardzo dużo. Z uwagi na ograniczone w tej kronice miejsce – odsyłamy do licznych czasopism i książek poświęconych alpinistom, himalaistom i górom, a także do internetu.
Na dzisiejszym spotkaniu w pierwszej części obejrzeliśmy w ogromnym skupieniu film, który jest jednym z ośmiu odcinków telewizyjnego filmu pod tytułem „Himalaiści”. Odcinek poświęcony Ryszardowi Pawłowskiemu nosi tytuł: „Himalaiści w strefie śmierci”. Bohater filmu – nasz gość – jest tu postacią kontrowersyjną w środowisku himalaistów (organizuje on odpłatnie wyprawy na najwyższe góry świata). Sam uważany jest za szczęściarza, który wiele razy cudem uniknął śmierci. Narratorem – prezenterem w tym filmie jest Piotr Pustelnik.
W drugiej części spotkania mogliśmy zapoznać się bliżej z jego życiem rodzinnym, zawodowym, z pierwszymi krokami w górach, na wspinaczce, z ciągłym wyborem swoich dróg życiowych, wreszcie ze światem gór tych najwyższych i jego wyprawami komercyjnymi, w których oprócz strony finansowej Ryszard Pawłowski ciągle znajduje radość i spełnienie. Jak sam powiedział – kocha góry. To wystarczy, by zrozumieć jego pasję i siłę pchającą go na kolejne, wysokie szczyty.
Ryszard Pawłowski jest jedynym Polakiem, który trzykrotnie stanął na szczycie Mont Everestu. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego, i wielu innych sławnych himalaistów. Wielu z nich poznaliśmy osobiście podczas licznych spotkań, organizowanych od lat dla nas – sympatyków alpinistów, himalaistów i gór.
Dzisiaj mogliśmy też zakupić książkę Ryszarda Pawłowskiego pt. „Smak gór” i uzyskać ceny autograf autora.
Tego spotkania z Ryszardem Pawłowskim i jego wyjątkowymi dokonaniami z pewnością nie da się tak łatwo zapomnieć.

CS
.

Ryszard Pawłowski w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2011. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.