„Syberia” – prelekcja Celiny Skowron – 10 marca 2019 r.

10 marca 2019 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach odbyła się multimedialna prezentacja slajdów Celiny Skowron z podróży po Syberii, zorganizowana wspólnie przez GOK Buczkowice oraz bielski oddział PTT.
Prelegentka Celina Skowron już po raz czwarty gościła w GOK, bowiem wcześniej prezentowała swoje wspomnienia z podróży, a były to: „Islandia – wyspa wody i ognia” (2010 r.), „Moje Ferraty – czyli przygoda w Dolomitach i Alpach austriackich”, (2014 r.) oraz „Ferraty – Alpy Sztubajskie” (2015 rok).
Tym razem prelegentka opowiadała o swojej wyprawie na Syberię, którą odbyła 17 lat temu i, jak powiedziała, była to wyprawa jej życia. Wyjazd zorganizowany w lipcu 2002 r. przez Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” z Krakowa nosił nazwę „Do Polaków na Syberii Moskwa – Irkuck”. Udział w nim wzięło 19 uczestników wraz z przewodnikiem, podróż z Bielska-Białej do Irkucka trwała 6 dni, a cała wyprawa 24 dni. Na Syberii uczestnicy spotkali się z Polakami – potomkami zesłańców w Irkucku, Usolu Sybirskim i Ułan Ude oraz potomkami dobrowolnych osadników w Wierszynie. Byli nad Bajkałem i na wyspie Olchon, a także w wielu innych miejscach. Podczas prelekcji pani Celina pokazała 60 zdjęć z tej wyprawy i fragment filmu pt. „Wyspa Olchon Bajkał”. Nie zabrakło również zdjęć i filmików z pierwszego etapu podróży, czyli przejazdu koleją transsyberyjską z Moskwy do Irkucka, podczas której uczestnicy przejechali łącznie 5185 km. Podróż trwała 3,5 doby, ale pani Celina przekonała, że było warto, no bo jak to być na Syberii i nie pojechać Transsibem? Żywe wspomnienia z tamtych chwil ma w sobie do dziś.
Podróż, jak i pierwsza cześć prelekcji, zaingerowały słuchaczy, którzy z zainteresowaniem śledzili etapy podróży, kto wie być może sami przekonali się do podróży w tamte strony…

E. J.-P.
.

po dłuższym czasie spotkaliśmy się ponownie na prelekcji w GOK Buczkowice

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.