Ukazał się 24. tom „Pamiętnika PTT”

Informujemy, że pod koniec maja br. ukazał się pamietnik_t24kolejny, już 24. tom „Pamiętnika PTT”, którego tematem przewodnim są Bałkany.
W „Subiektywnym spacerze po zawartości tomu”, który zastąpił dotychczasowe słowo „Do czytelników” możemy przeczytać: Bałkany każdemu z nas kojarzą się inaczej. Zamykasz oczy i czujesz na języku słony ser czy ćevapčići zapijane winem albo widzisz przełom Tary ze strzelistymi ścianami wąwozu. Słyszysz w głowie piosenki „s tylu Bregovića” albo szczekanie pasterskich złośliwców na halach gór Macedonii. Myślisz o przyjaznych, radosnych ludziach i nie możesz wyjść ze zdziwienia, jakich niegodziwości niektórzy z nich się dopuścili, ile wycierpieli inni.
A bogactwo historii, różnorodne krajobrazy, wciąż dzikie góry (…)
(…) Mamy więc z jednej strony Bałkany widziane oczyma żyjącego w Polsce Chorwata z Vukovaru z drugiej zaś impresje Polaków zachowanych w Bałkanach na tyle, by tam zamieszkać. Uzupełnieniem ich artykułów są relacje z wędrówek po mnie znanych górach Bałkanów albo wręcz przeciwnie, po ich Koronie, organizowanych przez nasze Oddziały z Nowego Sącza i Bielska-Białej, a także solidna dawka wiedzy na temat geologii Bałkanów. Artykuły działu wiodącego, podobnie jak w przypadku tomu poświęconego Syberii, zawierają solidną dawkę wiedzy praktycznej, pomocnej w przygotowaniu własnej wyprawy.
W tomie oprócz relacji z trzech bałkańskich wypraw naszego oddziału znajdziemy trzy artykuły związane z naszym regionem. Barbara Rosiek w tekście pt. „Tradycje pasterskie w Beskidach” nawiązuje do Wołochów, którzy przybyli na nasze ziemie właśnie z terenu Bałkanów, natomiast Robert Słonka opisuje „Zaginione wioski Żywiecczyzny” w pięćdziesięciolecie zalania ich wodami Jeziora Żywieckiego. Z artykułu Janusza M. Ślusarczyka dowiemy się natomiast co nieco o źródłach poznania Żywiecczyzny i Beskidu Żywieckiego.
Warto wspomnieć też o innych akcentach związanych z Oddziałem PTT w Bielsku-Białej. Jednym z redaktorów tomu jest prezes naszego Oddziału Szymon Baron, a tom wzbogacają piękne karty działowe, które przygotował członek Oddziału Sebastian Nikiel, oraz jego wiersze o tematyce górskiej.

Zainteresowanych nabyciem tomu w cenie 25 zł prosimy o kontakt z Szymonem Baronem (tel.: 661-536-667, e-mail: szymek@ptt.org.pl). Uwaga! Oddział PTT w Bielsku-Białej nie prowadzi sprzedaży wysyłkowej.

Zarząd Oddziału
.

Pamiętnik PTT – Bałkany, tom 24 za rok 2015. Kraków 2016. Stron 444.
Redaktor naczelny – Barbara Morawska-Nowak, redaktorzy tomu – Szymon Baron i Tomasz Kwiatkowski, skład i redakcja językowa – Katarzyna Śledź. Drukarnia Pasaż.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.