„V Zimowe Spotkania PTT w Górach Świętokrzyskich” – Ostrowiec Świętokrzyski (Góry Świętokrzyskie) – wycieczka górsko-krajoznawcza – 26-28 stycznia 2018 r.

Bardzo pracowite trzy dni, od 26 do 28 stycznia 2018 roku, spędziła grupa bielskiego PTT pod Górami Świętokrzyskimi. W składzie Kasia, Sylwia, Rysiek i ja odbyliśmy: zebranie Zarządu Głównego PTT, obchody jubileuszu 15-lecia Oddziału PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim, przejście 14 kilometrów szlakiem XIX-wiecznego przemysłu i skalny rezerwat, Mszę św. w intencji PTT, zwiedzanie pozostałości zamku Krzyżtopór i zabytków Opatowa, no i integracja, która trwała ciągle, przeciągając się chwilami do późnych godzin.
Prawie 100 osób, z większości Oddziałów PTT przybyło do wielkiego hotelu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zarząd Główny zastanawiał się m.in. nad preliminarzem na 2018 r., Konferencją Programową, wydaniem kolejnego numeru Pamiętnika PTT itp. Jubileusz Ostrowieckiego Oddziału miał bardzo uroczysty przebieg, poprzedzony częścią artystyczną w wykonaniu członków Oddziału. Były podziękowania, odznaczenia i wyróżnienia, w imieniu naszego Oddziału odczytałem i wręczyłem prezes Grażynie list gratulacyjny. Później był bankiet i integracja totalna.
W sobotę również przeszliśmy trasą, wzdłuż której, w XIX wieku, z inicjatywy Stanisława Staszica, wykorzystano siłę rzeki Kamiennej i jej dopływów do uprzemysłowienia terenów, gdzie od zarania naszych dziejów działały dymarki. Duże wrażenie zrobiły fantazyjne formy piaskowcowe w rezerwacie skalnym w Krynkach, przez który przeprowadzili nas ostrowieccy przewodnicy.
Niedziela, po śniadaniu, jak przystało na ten dzień, to msza w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła z modlitwą za członków i sympatyków PTT. Dwoma autobusami i prywatnymi samochodami jedziemy do Ujazdowa, gdzie potężne pozostałości ogromnej budowli świadczą o zamożności dawnych rodów magnackich. Mimo fatalnej pogody, lodowatego wiatru i deszczu opowiadanie o zamku pani przewodnik było tak ciekawe, że przeszliśmy najdłuższą trasę dawnych zabudowań Ossolińskich i późniejszych właścicieli. Z uwagi na późną porę i brzydką pogodę część uczestników spotkania udała się już do domów, pozostali jeszcze cieszyli oczy zabytkami Opatowa.
Obserwując, co roku, rosnącą liczbę uczestników zimowych spotkań można się domyślać, że za rok będzie to równie ciekawa i ogromna impreza, na którą już teraz warto rezerwować czas. I nigdzie indziej nie ma takich możliwości nawiązania nowych kontaktów i odnowienia dawnych.

Jano
.

uczestnicy V Zimowych Spotkań PTT w Górach Świętokrzyskich

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.