„W osiem dni przez Turcję” – prelekcja Andrzeja Ziółko – 29 listopada 2016 r.

Po raz kolejny spotkaliśmy się we wtorkowe popołudnie w lokalu bielskiego oddziału PTT, by wysłuchać interesującej prelekcji. Tym razem za sprawą naszego kolegi Andrzeja Ziółko mieliśmy okazję przenieść się do Turcji.
Nasz dzisiejszy prelegent swoją opowieść rozpoczął od malowniczej Kapadocji, słynnej z niesamowitych formacji skalnych, podziemnych miast i kościołów oraz balonów, które urozmaicają krajobraz, a dla nieco bardziej majętnych są dodatkową atrakcją turystyczną. Zobaczyliśmy też Troję odkrytą w XIX wieku przez niemieckiego archeologa-amatora Henryka Schliemanna oraz niezwykłą kaskadę białych, wapiennych tarasów w Pamukkale. Skoro mowa o Turcji, nie mogło zabraknąć Stambułu, będącego dla Europejczyków bramą Orientu. Był oczywiście Błękitny Meczet ze swymi sześcioma minaretami i 260 witrażami, jak i Hagia Sophia – bizantyjski kościół ufundowany przez cesarza Justyniana I Wielkiego, a przekształcony później w meczet oraz inne atrakcje tego miasta.
Choć prelekcja trwała niemal dwie godziny, większość uczestników dopytywała o kolejne zdjęcia. Nie wykluczamy więc, że uda nam się namówić Andrzeja, by jeszcze raz zabrał nas podczas prelekcji w nieco inne rejony Turcji.

SB
.

w trakcie prelekcji

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.