Wieliczka, Kraków – wycieczka krajoznawcza – 20 maja 2012 r.

W piękny, słoneczny niedzielny poranek wyruszyliśmy niedużą grupą na wycieczkę, której celem był zwiedzenie Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. W autobusie, za sprawą naszego pilota mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat soli, jej pochodzenia i zastosowania.
Po zakupieniu biletów około godziny 9:30 udało nam się wejść na teren kopalni. Wykwalifikowany przewodnik prowadził nas trasą turystyczną około 3 godzin. Zobaczyliśmy wiele ciekawych komór, m.in. komorę Urszuli, Janowice, Spalone, Kazimierza Wielkiego, Michałowice, Drozdowice, Józefa Pilsudskiego, Stanisława Staszica, Warszawa, Wisła, a w nich wspaniałe ekspozycje ukazujące pracę na terenie kopalni. Trafiliśmy również do pięknych kaplic: Św. Krzyża, Św. Jana i najokazalszej kaplicy Św. Kingi, mogliśmy obejrzeć podziemne jeziorka. Ostatnim etapem zwiedzania kopalni było bardzo ciekawe Muzeum Żup Krakowskich, po czym windą, szybko wydostaliśmy się na powierzchnię.
Drugim celem naszej wycieczki było Muzeum Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Udało nam się dotrzeć przed czasem, mieliśmy więc chwilę na krótki spacer po rynku i okolicznych uliczkach. Do muzeum weszliśmy o godzinie 15:00. Zwiedzanie trwało półtorej godziny, a w tym zasie mogliśmy zobaczyć interesujące obiekty architektury, kamienne drogi z koleinami, ozdoby, monety itp. Klimat tego miejsca buduje także współczesna technika, która pozwala w nieco inny sposób spotkać się z historią i  zabytkami.
Korzystając z pięknej pogody pospacerowaliśmy jeszcze przez dłuższą chwilę po Rynku i powoli udaliśmy się do busa. Kierowca równie sprawnie, jak przywiózł nas do Krakowa, tak i odwiózł z powrotem do Bielska-Białej.

BK
.

nasza grupa w Kopalni Soli w Wieliczce

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2012. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.