„Wilno tak bliskie Polakom” – pokaz filmów Wacława Morawskiego – 26 września 2017 r.

Nasz Kolega, Wacław Morawski, tradycyjnie zaprezentował nam swoje filmiki z wycieczek, organizowanych przez Oddział PTT w Bielsku-Białej oraz odbywanych indywidualnie w gronie przyjaciół i znajomych.
W sumie obejrzeliśmy 4 filmiki z bardzo dobrze dobranymi podkładami muzycznymi i komentarzami Wacka. Najpierw obejrzeliśmy filmik z wycieczki w gronie przyjaciół do schroniska na Rycerzowej. Pogoda dopisała doskonale i bystre oko operatora wypatrzyło wiele malowniczych widoków. Oglądaliśmy pięknie ukwiecone hale, gdzie dzielnie pracowały zastępu pszczół i trzmieli. Naszą uwagę zwróciła ukwiecona roślinka, której nikt z Uczestników spotkanie nie potrafił rozpoznać.
Była też relacja z naszej oddziałowej wycieczki na Boboty w Małej Fatrze 10.06.2017. Przypomnieliśmy sobie jak wędruje się w kanionie Dolnych i Górnych Dierów. Szlak został gruntownie zmodernizowany i wędruje się nim teraz bardzo bezpiecznie. Zdobywania tytułowych Bobotów nie obejrzeliśmy, bo przyszły chmury i deszcz. Zmoknięci turyści rozgrzewali się i suszyli przy rozpalonym kominku w knajpce w Terchovej. Atmosfera była bardzo wesoła.
Głównym punktem pokazu był ponad półgodzinny film z wycieczki do Wilna mieszkańców Pisarzowic, gdzie mieszka nasza Prelegent. Odwiedziliśmy wiele zabytków Wilna, o których opowiadała nagrana przewodniczka wycieczki lub Wacek. Kluczowymi punktami programu była msza odprawiona przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz wizyta na cmentarzu Na Rossie, gdzie uczestnicy wycieczki zapalili znicze i odśpiewali polski hymn przy grobowcu z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gościliśmy tez w barokowym kościele św. Piotra i Pawła, ufundowanym przez hetmana Michała Kazimierza Paca, oraz w kościołach: św. Anny, św. Teresy, św. Kazimierza i Świętego Ducha. Panoramę Wilna obejrzeliśmy z Góry Trzech Krzyży (Trzykrzyskiej). Zostaliśmy też zaproszeni do Zamku w Trokach, średniowiecznej siedziby Wielkich Książąt Litewskich.
Na zakończenie pokazu obejrzeliśmy filmik z wycieczki po okolicach Jeleśni. Wacek z Przyjaciółmi wędrował mało uczęszczanymi szlakami i drogami, zrywając jabłka i śliwki z drzew przy opuszczonych chałupach. Przy pięknej jesiennej pogodzie atmosfera była taka, że każdy pomyślał, aby zabrać plecak i ruszyć w Beskidy, tak po prostu przed siebie.
Z przyjemnością oglądam zawsze filmiki naszego Kolegi i przypominam sobie jego zabieganie podczas każdej wycieczki, aby uchwycić najciekawsze momenty i widoki. Filmowanie podczas wycieczek to tylko część pracy, później przychodzi montaż, dogrywanie komentarzy oraz dobranie podkładu muzycznego. Jak powiedział Wacek na zakończenie, te filmy są zrobione tak, jak mu w sercu gra.

AZ
.

Wacław Morawski przed rozpoczęciem spotkania

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.