Wolontariat w Babiogórskim Parku Narodowym – 12 października 2018 r.

W dniu 12 października 2018 r. w dwójkę, wraz z kolegą Leszkiem wybraliśmy się do Babiogórskiego Parku Narodowego jako wolontariusze. Mieliśmy wspomagać pracowników parku w inwentaryzacji zwierzyny metodą pędzeń próbnych.
Po dotarciu na miejsce zostaliśmy wraz z Leszkiem przydzieleni do tzw. nagonki. Jeszcze przed jej rozpoczęciem słyszeliśmy w lesie rozbudzone ptactwo, a potem słychać już było tylko innych gatunek nielotów z gardłowym „hoho” oraz wykonujących inne hałaśliwe czynności. Ruszyliśmy przez knieje, powalone drzewa oraz błoto co powodowało rozbawienie, gdy trzeba było kogoś z tego błota „ratować”. Na szczęście nie zanotowaliśmy większych strat.
Naszej grupie udało się wypłoszyć łanię z młodnika. Ruszyła ona w moją stronę, po czym stanęła i ciekawie przyglądała się widząc „łosia w czerwonym polarze”. Chcąc uchwycić zwierzynę w kadrze, lecz gdy chciałem wyciągnąć telefon z kieszeni, „księżniczka lasu” uznawszy mój ruch za niegodny, ruszyła z pełną powagą w swoim kierunku. Po zakończeniu nagonki, swoje obserwacje wypisywaliśmy do specjalnych raptularzy. Zdaniem specjalistów, uzyskany wynik był dobry.
Następnie dwukrotnie rozstawiono nas jako obserwatorów do liczenia przeganianej zwierzyny. Cały lat rozbrzmiewał, jakby w pobliżu odbywał się zlot amerykańskich Mikołajów ze słynnym „hoho” – efekt piorunujący, jeśli w pobliżu przebywali jacyś turyści.
Tak minął nas czas spędzony w kapitalnym, pełnym dobrego humoru towarzystwie. Na zakończenie dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego podziękował wszystkim pracownikom za udział, także nam jako członkom PTT. Każda para rąk liczyła się.
Leszek i ja mieliśmy za to okazję podziwiać naprawdę piękne, ciepłe kolory, które w tej cudownej pogodzie ukazywały swe jesienne oblicze. Dzień pełen wrażeń i humoru minął nam szybko. Już teraz wiem, że na następnym liczeniu na pewno znów się spotkamy!

Andrzej Koczur
.

Andrzej i Leszek przed budynkiem Dyrekcji BgPN po zakończeniu liczenia

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.