„Wspomnienie lata” – wernisaż wystawy malarstwa Anny Lampe – 6 marca 2015 r.

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej jest takim miejscem, gdzie można spotkać się nie tylko z wybitnymi ludźmi gór, z alpinistami, himalaistami, ale także z artystami z przeróżnych dziedzin sztuki.
Tak było i tym razem, gdy w piątkowy wieczór 6 marca 2015 r. spotkaliśmy się z Anną Lampe, malarką, która urodziła się w Bielsku-Białej i tu też uczęszczała do szkół. Malarstwo studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Jej prace znajdują się w muzeach i prywatnych zbiorach. Brała udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Maluje kwiaty, pejzaże, zwłaszcza górskie, a ostatnio zainteresowało ją ptactwo: indyki, gęsi, kaczki… itd.
Przeglądając Kronikę PTT tak dzień po dniu ktoś może zapytać: skąd to wasze (czyli nasze) zainteresowanie malarstwem wśród tylu górskich, turystycznych, krajoznawczych i jeszcze nie wiem jakich innych pasji? Odpowiedź jest prosta: Anna Lampe od lat jest wśród nas, członków BKA i PTT O/ Bielsko-Biała, a jej malarstwo ma w sobie tyle dobrej energii co te góry, nieważne czy wysokie, czy niskie.
Właśnie w tej Książnicy już po raz drugi zagościły obrazy artystki. Wystawa zatytułowana „Wspomnienie lata” pozwoliła nam przenieść się choć na chwilę w całkiem inny świat, w którym nie widać było zwykłej, czasem szarej codzienności. Uroczysty wieczór uświetnił „Koncert Prowincjonalny” poezji śpiewanej znanego nam zespołu muzycznego w składzie: Maria Bury (flet), Paweł Janowski (gitary) i Grzegorz Holerek (gitara, śpiew). Jego poetyckie utwory dopasowały się do barw lata i do tego wszystkiego, co działo się podczas wernisażu.
W hollu Książnicy zapachniały więc bukiety kwiatów w wazonach, zapachniało wreszcie ku naszej uciesze i wiosną, i latem… Wokół nas zrobiło się kolorowo, radośniej, cieplej i raźniej, chociaż tytuł wernisażu mówił o… wspomnieniu, a za oknem widać było dopiero pierwsze oznaki kalendarzowego przedwiośnia ze śnieżyczkami i baziami na czele.
Punktualnie o godzinie 17:00 licznie zebrani uczestnicy wernisażu, a wśród nich ludzie gór skupieni w organizacjach BKA i PTT, usłyszeli słowa wstępne i powitalne Dyrektora Książnicy Pana Bogdana Kocurka oraz głównego organizatora wystawy Jana Weigla. Najważniejszy głos miała jednak malarka Anna Lampe, której dziełem były wszystkie zaprezentowane obrazy. O swoich obrazach opowiedziała nam krótko i skromnie, bo cóż więcej można powiedzieć, gdy obrazy mówią tu same za siebie!
Atrakcją wernisażu był konkurs, wymyślony przez malarkę. Wystarczyło prawidłowo odpowiedzieć na dwa „łatwe” pytania, aby przy odrobinie szczęścia zostać właścicielem oryginalnego obrazu, oczywiście z namalowanymi przez Panią Annę kwiatami.
Aż dwa tradycyjne, góralskie „zbyrcoki” jednocześnie oznajmiły dzisiaj uroczyste otwarcie wystawy, w której nie zabrakło też „odrobiny” gór w tatrzańskich pejzażach. Po nim przyszła kolej na nieoficjalną część spotkania z tradycyjną lampką dobrego wina (nie tylko).
Wystawę „Wspomnienie lata” Anny Lampe z kaczeńcami, bratkami, tulipanami, z majowym bzem, piwoniami, makami, astrami, polnymi kwiatami itd., a także z licznym i jakby żywym ptactwem nie tylko domowym, będzie można obejrzeć w Książnicy Beskidzkiej do końca marca br.
Tej wystawie warto poświęcić trochę czasu, a trzeba to zrobić koniecznie, bo właśnie wśród zaprezentowanych licznych obrazów można wyszukać, a nawet wybrać sobie ten jeden, jedyny, najpiękniejszy ze wszystkich, taki „swój”, który najchętniej powiesilibyśmy na ścianie w swoim domu.

CS
.

rozpoczynamy wernisaż wystawy malarstwa Anny Lampe

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.