„Zadziele – piękna wioska” – książka Roberta Słonki

Informujemy, że niedawno ukazała się książka Roberta Słonki, naszego kolegi z Oddziału, pt. „Zadziele – piękna wioska”, będąca pierwszym opracowaniem historycznym wsi Zadziele, która od samego powstania w 1608 r. związana była z miastem Żywcem i zawsze stanowiła część Żywiecczyzny. Wieś ta istniała przez prawie 400 lat i zniknęła, gdy utworzono Jezioro Żywieckie.
Całość opracowania składa się z dwóch przeplatających się wątków: historycznego przedstawiającego historię Zadziela na tle dziejów Żywiecczyzny oraz biograficznego opartego na wspomnieniach ludzi, którzy mieszkali w przedwojennym Zadzielu. W książce znajdziemy cenne fotografie wsi okresu międzywojennego oraz powojennego, niektóre z nich publikowane po raz pierwszy. Ciekawym dodatkiem do książki jest symboliczna Mapa Zadziela zawierająca wspomnieniowe odwzorowanie najważniejszych ulic, miejsc kultu religijnego i budynków wioski. Konsultantem historycznym był Pan dr Przemysław Dyrlaga, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego.
Intencją autora jest przywrócić pamięć o Zadzielu: „Zadziele nigdy nie zostanie zapomniane. Jest na zawsze nieodłączną częścią naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego, naszej tożsamości, naszej żywieckiej wspólnoty. Tak jak nie zapomina się rodziców nawet gdy odejdą, tak Zadziele po wsze czasy będzie z nami. Niech te spisane wspomnienia staną się początkiem trwałej obecności społeczności Zadziela w naszym życiu.”

Osoby zainteresowane nabyciem tej ciekawej pozycji, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej http://www.zadziele.info/, na której można znaleźć wszelkie informacje o możliwości zakupu.

Zarząd Oddziału

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.