Zamarski (Pogórze Śląskie) – wycieczka piesza dla seniorów – 2 lutego 2016 r.

stowarzyszenie_akademia_seniora_logoJak zwykle we wtorek, 02.02.2016, Grupa Turystyczna z Akademii Seniora, a w niej dwóch członków naszego Oddziału, zrealizowała swoją kolejną wycieczkę pieszą. Tym razem trasa wędrówki prowadziła z Gumien przez Zamarski i Kostkowice do Dębowca k/Skoczowa. Odcinek pieszy wyniósł prawie 10 km, co nie stanowiło specjalnego problemu dla kilkunastu wytrawnych wędrowców.
W kilka minut po starcie otworzyła się przed nami rozległa panorama Beskidu Śląskiego (grupa Czantorii), doliny Olzy z Cieszynem i dalej Beskidu Śląsko-Morawskiego na terenie Czech. Takiej okazji nie mógł przepuścić nasz dzisiejszy przewodnik, Witek. Przez kilka minut pokazywał nam i omawiał kolejne szczyty po stronie czeskiej.
Po godz. 11-tej dotarliśmy przed drewniany kościół w Zamarskach, pochodzący z XVIII wieku (1731 rok). Jego drewniana wieża jest starsza, bo pochodzi z 1585 roku. Dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza i Pana Kościelnego mogliśmy przez dłuższy czas oglądać i podziwiać jego wnętrze.
Dalej w spacerowym tempie podążaliśmy przez Kostkowice do Dębowca. Spotkaliśmy zwiastuny wiosny w postaci „kotków” na wierzbach i bazi leszczyny. Dobre nastroje popsuł nam trochę widok martwego bażanta leżącego niedaleko od drogi. Upierzenie miał iście królewskie!
Przed godziną 14-tą dotarliśmy na plac przed Urzędem Gminnym w Dębowcu. Część Uczestników uzupełniała stracone kalorie w pobliskiej cukierni, a część inhalowała się w czynnej tężni solankowej.
Mogliśmy też zakupić sole i solanki ze źródła w Dębowcu. Co bardziej zapobiegliwi zaopatrzyli się w przeróżne foldery i mapy Śląska Cieszyńskiego w Gminnym Centrum Informacji Turystycznej.
Dziękujemy Teresie i Witkowi za przygotowanie i przeprowadzenie pięknej wycieczki. Zachęcamy do udziału w kolejnych wtorkowych wędrówkach.

AZ
.

Witek Kubik omawia panoramę Beskidów

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.