„Skandynawia – trekkingi za kołem polarnym” – prelekcja Andrzeja Ziółko – 12 listopada 2013 r.

W kolejne wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w lokalu PTT, aby obejrzeć niemal dwugodzinną prezentację zdjęć i filmów Andrzeja Ziółko z podróży do północnej Skandynawii, którą odbył w pierwszej połowie lipca 2013 r.
Mieliśmy więc okazję zobaczyć m.in. zdjęcia z Saltfjelet, gdzie uczestnicy wyjazdu przekroczyli Krąg Polarny, malowniczych miejscowości na przepięknych Lofotach (Kabelvåg, Henningsvær, Reine i Å), muzeum wikingów „Lofotr” w Borg, a także co dla nas, miłośników gór, z pewnością było najciekawsze – kilkugodzinnych trekkingów na wyspie Moskenesøya (Reine i Å).
Z Norwegii przenieśliśmy się do Szwecji, której zwiedzanie wraz z naszym prelegentem zaczęliśmy od kościoła Samów w Kirunie. Adrzej sprytnie dawkował nam emocję, bo najbardziej interesujące nas wejście na najwyższy szczyt Szwecji – Kebnekaise (2104 m n.p.m.) zostawił na sam koniec. Szkoda, że kilkadziesiąt metrów w pionie przed samym szczytem uczestników wejścia na ten najwyższy szczyt Europy za kołem polarnym prawdziwie arktyczne załamanie pogody (mróz, śnieżyca i silny wiatr zasypujący ślady oraz, i tak bardzo skąpe, oznaczenie szlaku) zmusiło do odwrotu.
Urzekły nas zwłaszcza zdjęcia gór wykonane w czasie „dnia polarnego”, pomiędzy godziną 22-gą a 2-gą w nocy. Po takich widokach wielu z nas marzy pewnie o odwiedzeniu Lofotów, a dzięki filmom i zdjęciom o wysokiej rozdzielczości (HD) uczestnicy spotkania mogli poczuć się, jakby sami byli uczestnikami tego trudnego trekkingu.

SB
.

Andrzej Ziółko w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.