„Tajemnice Czarnogóry” – prelekcja Sylwii Rusin – 29 stycznia 2013 r.

W dniu 29 stycznia 2013 roku salka siedziby bielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wypełniona była po brzegi. Sylwia Rusin zaprezentowała nam swoje wrażenia z podróży po Bałkanach i uchyliła rąbka części  „Tajemnic Czarnogóry”. Tytuł prelekcji jak najbardziej trafny, bowiem jest to kraj niezwykle piękny i ciekawy kulturowo, a dużo mniej znany niż choćby pobliska Chorwacja. Na kilkadziesiąt minut zrobiło się gorąco (mimo „polskiej, białej zimy” za oknem), gdyż zaprezentowane na slajdach zielone krajobrazy wymieszane z refleksami słońca na falach stworzyły niezwykle pogodną atmosferę.
Sylwia z właściwą sobie werwą i humorem przedstawiła poszczególne dni wycieczki, których bazą była Wyspa Św. Stefana niedaleko miejscowości Budva. Dowiedzieliśmy się m.in. na czym polega „komunikacja cielesno-lingwistyczna” w Czarnogórze, jaka muzyka króluje na wybrzeżu, ile kosztuje dobre wino, oraz czym grozi wchodzenie do morza na bosaka. Ale przede wszystkim mogliśmy zatopić się w kamiennych, malowniczych uliczkach niewielkich miasteczek, spojrzeć ze szczytu pobliskiej góry na zachodzące słońce, spłynąć rzeką która wydrążyła jeden z największych kanionów na świecie i zamyślić przed zabytkowym monastyrem.
Czarnogóra to niewątpliwie kraj, który można odkrywać na wiele sposobów, każdy znajdzie w nim coś co go przyciągnie. We wtorek dostaliśmy zaproszenie do tego miejsca, warto z niego skorzystać i zaplanować tam jeden z tegorocznych wypadów.

Robert S.
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.