„150 Challenge”, czyli sukces ponad wszelkie oczekiwania!

W dniu 13 stycznia 2023 Pan dr inż. Sławomir Herma, wicedyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej, oficjalnie rozpoczął akcję „150 Challenge” inspirowaną projektem Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Tarnowie oraz tożsamym wyzwaniem podjętym przez Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej. Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat”, działające przy V LO w Bielsku-Białej, w ślad za tymi organizacjami podjęło rękawicę, obejmując jednak swój indywidualny kierunek i narzucając nieco bardziej rygorystyczne wymogi zaliczania szczytów, a także nadając całej akcji odrębną nazwę.
Pięcioosobowa komisja konkursowa była zawsze gotowa, aby rozpatrzeć wszystkie zapytania uczniów lub podjąć dyskusję w kwestii spornych szczytów, które zostały zdobyte w podobnym terminie, czy też gór niespełniających wymagań wysokościowych. W skład komisji wchodziło trzech nauczycieli V LO: dr inż. Sławomir Herma (wicedyrektor V LO), dr Dawid Kotrys (nauczyciel matematyki oraz sympatyk „Pionowego Świata”) i dr Sebastian Kuliński (opiekun Szkolnego Koła). Dopełnienie stanowiło dwoje uczniów klasy maturalnej – Zuzanna Samojedny (koordynatorka social mediów) oraz Szymon Węgliński (poprzedni przewodniczący SK PTT „Pionowy Świat”).
Akcja „150 Challenge” trwała od 1 stycznia do 31 grudnia i przyniosła sukces ponad oczekiwania. Oprócz uczniów, zdobyte szczyty nadsyłali nam również rodzice i nauczyciele „Piątki”. Pełna lista zdobytych wierzchołków była dostępna dla każdej zainteresowanej osoby, gdyż znajdowała się na Dysku Google „Pionowego Świata” i była na bieżąco uzupełniana. Oprócz tego na klubowym Instagramie (pionowylo5ptt) co miesiąc pojawiały się nowe zdjęcia, ukazujące pierwszych zdobywców szczytów w mijającym roku. Zainteresowanych fotografiami odsyłamy do zapoznania się z wyróżnioną relacją na wyżej wspomnianym profilu.

Koniec roku to okres podsumowań, dlatego ten akapit poświęcony jest właśnie statystyce (pełna statystyka):

  • 250 – to łączna liczba nadesłanych szczytów, z czego 218 z nich znajduje się w Polsce; 23 na Słowacji, 6 we Włoszech, 2 w Hiszpanii oraz 1 w paśmie granicznym Czech i Słowacji;
  • 86 – to liczba szczytów położonych w Beskidzie Żywieckim, który był zdecydowanie ulubionym kierunkiem wędrówek nauczycieli oraz uczniów V LO;
  • 57 – tyle gór zostało odnotowanych w sierpniu, czyli miesiącu z największą liczbą wyjść.

Zachęcamy również do zapoznania się z przygotowanymi wykresami oraz dokumentami, które pozwalają na wnikliwszą analizę tej przełomowej dla nas akcji:

   
   

Na koniec pozostaje nam jeszcze przedstawić punkty regulaminu, którymi odeszliśmy od norm ustanowionych przez wspomniane Oddziały PTT. Dominującą różnicą były obostrzenia wysokości nadsyłanych wierzchołków – szczyty górskie mogły zostać zaliczone jedynie, jeżeli ich wysokość bezwzględna przekraczała 500 m n.p.m., z kolei przełęcze musiały być położone powyżej 750 m n.p.m. Zasad tych trzymaliśmy się do osiągnięcia progu 150 szczytów, kiedy to komisja podjęła decyzję o likwidacji granicznych wysokości i zadecydowała, że każdy nadesłany od tego momentu szczyt lub przełęcz będzie dopisywany do listy.
Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować dyrekcji V Liceum Ogólnokształcącego za okazane wsparcie oraz aprobatę działań zarządu SK PTT „Pionowy Świat”. Ponadto wyrazy wdzięczności kierujemy do opiekunów oraz przewodników PTT (szczególne podziękowania należą się Pani instruktor Katarzynie Przemyk), a także kadry nauczycielskiej V LO za oddanie i zaangażowanie podczas wyjść organizowanych przez Szkolne Koło. Szczególne wyrazy uznania należą się także Wam – rodzice oraz uczniowie, ponieważ bez Waszego wkładu, liczba wyjść byłaby zdecydowanie na niższym pułapie.
Lista wymienionych osób wyraźnie ukazuje, że sukces akcji „150 Challenge” to nie tylko kamień milowy dla turystyki górskiej V LO organizowanej za sprawą SK PTT „Pionowy Świat”, ale przede wszystkim połączone działania wielu osób, które łączy wspólna pasja przemierzania szlaków, niezależnie od ograniczeń czy wieku. Najbardziej zaangażowanym górołazom serdecznie gratulujemy zdobytych szczytów, a wszystkim sympatykom i obserwatorom działalności „Pionowego Świata” dziękujemy za Waszą obecność, obiecując, że dołożymy wszelkich starań, aby Szkolne Koło wrzucało jedynie wyższy bieg.

Sebastian Kuliński, Szymon Węgliński

Ten wpis został opublikowany w kategorii 150 lat PTT, kronika - 2023, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.