150. rocznica urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera – obchody w Ludźmierzu – 14 lutego 2015 r.

W dniu 14 lutego 2015 r. rozpoczęliśmy uroczyste obchody Roku Kazimierza Przerwy-Tetmajera. W Ludźmierzu obecni byli przedstawiciele jedenastu oddziałów PTT, w tym dwuosobowa delegacja Zarządu Oddziału PTT w Bielsku-Białej: Szymon Baron i Dariusz Kojder.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. Następnie odbył się przemarsz w asyście kapeli góralskiej oraz pocztów sztandarowych na ludźmierski cmentarz, na którym odsłonięto tablicę symbolizującej „powrót” ludźmierskiego poety w rodzinne strony w 1986 r. Następnie zatrzymaliśmy się przy obelisku upamiętniającym setną rocznicę urodzin Kazimierza Przerwy-Tetmajera, gdzie złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz.
Ważnym punktem programu było spotkanie w Domu Podhalańskim im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana, gdzie miejsce miał pokaz artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu i zespołu „Podhalanie”, a także występ laureatów konkursu recytatorskiego.
Swoją obecnością zaszczycił uczestników wojewoda małopolski Jerzy Miller, który wręczył członkom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z oddziałów w Chrzanowie i Dęblinie Krzyże Zasługi przyznane przez Prezydenta RP oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki.
Po wspólnym posiłku odbyła się sesja historyczna poświęcona życiu i twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a po jej zakończeniu, z repertuarem piosenki poetyckiej i turystycznej wystąpił związany z Oddziałem PTT w Krakowie zespół „Zielony Szlak”.
Z uwagi na przedłużenie programu ludźmierskich obchodów, do Bielska-Białej wróciliśmy późnym wieczorem.

SB
.

pamiątkowe zdjęcie z zespołem „Zielony Szlak” po zakończeniu obchodów w Ludźmierzu

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.