Agata Szyra zdobyła wszystkie odznaki turystyczno-krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego!

Miło nam poinformować, że członkini Oddziału PTT w Bielsku-Białej, 15-letnia Agata Szyra z Wodzisławia Śląskiego zdobywając w tym roku: GOT PTT w stopniu „dużym złotym”, „Główny Szlak Beskidzki” oraz „Mały Szlak Beskidzki”, jako pierwsza osoba w naszym Oddziale skompletowała wszystkie odznaki turystyczno-krajoznawcze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Żeby zdobyć najwyższy stopień GOT PTT, w ciągu sześciu lat, wspólnie z tatą Dariuszem odbyła około 150 wycieczek w Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich. Głównym Szlakiem Beskidzkim wędrowali od Ustronia do Wołosatego – w maju i czerwcu br., co zajęło im łącznie 18 dni (ok. 520 km). W 2011 r. przeszli Główny Szlak Sudecki (Prudnik – Świeradów Zdrój; ok. 440 km), a rok wcześniej Główny Szlak Świętokrzyski (Gołoszyce – Kuźniaki; 105 km). Agata jest aktywną turystką od 10. roku życia. Wyznaje: – Turystyką zaraził mnie mój tata. Najpierw były to wędrówki po naszych parkach narodowych, bo oboje interesujemy się przyrodą. Później tata zachęcił mnie do wyruszenia na szlaki górskie. Tak poznałam góry i już z nich nie wyszłam… Podoba mi się, że na trasach wędrówek poznajemy inne atrakcje: zamki, muzea, skanseny, świątynie i dziesiątki miejscowości, których nie jestem w stanie nawet zapamiętać [śmiech]. Kolejne przejścia, choćby tym samym szlakiem, dostarczają mi nowych wrażeń i odsłaniają przede mną nowe tajemnice.
Agata dwukrotnie zdobyła Koronę Gór Polski (28 szczytów głównych pasm górskich Polski), Wielką Koronę Sudetów (58 szczytów po stronie polskiej, czeskiej i niemieckiej) oraz Małą Koronę Beskidów (15 szczytów w Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim). Na swoim koncie ma także Koronę Gór Świętokrzyskich (28 szczytów) i Międzynarodową Odznakę Turystyczną „BESKY(I)DY”, a w sumie już zdobyła aż 48 (!) górskich odznak turystycznych. Agacie i Dariuszowi serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w naszych oddziałowych wycieczkach!

Zarząd Oddziału
.

Agata Szyra - gdzieś na szlaku

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.