Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” – rejon Baraniej Góry – 22 kwietnia 2017 r.”

Wiosna na dobre zagościła w Beskidach i chyba nikt nie spodziewał się, że na trzy dni przed rozpoczęciem tegorocznej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” tak nagle i gwałtownie powróci zima. Cóż, znane polskie przysłowie, „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, sprawdziło się w ostatnim tygodniu co do joty.
Pomimo, że wiele osób w ostatnich dniach zrezygnowało ze wspólnego sprzątania górskich szlaków, w sobotni poranek w różnych punktach u podnóża Baraniej Góry stanęły łącznie 222 osoby, w tym 147 dzieci i młodzieży. Z powodu pogody i warunków śniegowych podczas dzisiejszej akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” w rejonie Baraniej Góry ważniejszy od samego zbierania śmieci był aspekt edukacyjny, za co w szczególności dziękuję przewodnikom górskim i instruktorom turystyki kwalifikowanej, którzy prowadzili po górskich szlakach młodych turystów.
Najwcześniej wystartowała grupa złożona z dwóch koziańskich Szkolnych Kół PTT przy Szkole Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym. Ruszyli oni żółtym szlakiem z Kamesznicy, błotnistą drogą, by jako pierwsi dotrzeć do schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą. Mniej więcej w tym samym czasie, trzecie koziańskie Szkolne Koło PTT przy Szkole Podstawowej nr 1 wystartowało z Koniakowa, niebieskim szlakiem wiodącym od Koczego Zamku przez Gańczorkę. Wszyscy Kozianie kontynuowali następnie wędrówkę na szczyt Baraniej Góry, by zejść czarnym szlakiem do Kamesznicy.
Punktualnie o dziewiątej spod dawnego schroniska młodzieżowego „Zaolzianka” w Istebnej na szlak wyruszyły dwie grupy podopiecznych Fundacji „Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia”. Grupa młodzieży z Oświęcimia i Pszczyny udała się zielonym szlakiem w stronę schroniska PTTK na Przysłopie przez Pietraszonkę, z kolei grupa młodzieży z Bielska-Białej, Żywca i Międzyświecia ruszyła trasą przez Stecówkę. W drogę powrotną obie grupy udały się trasą dojściową posprzątaną przez kolegów, a więc odpowiednio przez Stecówkę i Pietraszonkę.
Dwie grupy wystartowały na sprzątanie szlaków w rejonie Baraniej Góry od zachodu. Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej ruszyło z Przełęczy Kubalonka, z kolei grupa Oddziału PTT w Chrzanowie, wzmocniona młodzieżą ze Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT z Jankowic i Libiąża dojechała nieco bliżej, bo do Przełęczy Szarcula. Diablaki planowały wejść jeszcze na szczyt Baraniej Góry i wrócić do Wisły niebieskim szlakiem przez dolinę Białej Wisełki, natomiast chrzanowianie ze schroniska zeszli czarnym szlakiem do Wisły Czarnego. Szlak ten wcześniej posprzątali organizatorzy akcji edukacyjnej „Sprzątamy Beskidy z PTT”, a więc członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej.
Po dotarciu do schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą zostaliśmy serdecznie przywitani przez gospodarzy, którzy przygotowali dla nas drewno na ognisko oraz odśnieżyli teren paleniska, za co im w tym miejscu bardzo dziękujemy. Za sprawą sponsorów akcji, ZPM Hańderek z Buczkowic i Piekarni Capri z Rybarzowic, wszyscy uczestnicy mieli możliwość zjedzenia pysznych, upieczonych przez siebie na ognisku kiełbasek ze świeżym chlebem, z czego nasi młodzi turyści z wielką chęcią skorzystali. Na uczestników czekała także niespodzianka w postaci pieczątek z logiem akcji, którą do swoich książeczek turystycznych wbić mogły tylko osoby sprzątające górskie szlaki w rejonie Baraniej Góry.
Uczciwie trzeba przyznać, że większość spośród 51,2 kilometrów szlaków, które przemierzyli dzisiaj młodzi wolontariusze znajdowała się pod śniegiem. Tym większym zaskoczeniem dla nas, jako organizatorów, jest fakt, że w dolnych odcinkach szlaków udało się zebrać około 1000 litrów śmieci. Smutne jest to tym bardziej, że większość z zebranych śmieci nie jest przykrą pamiątką po nieodpowiedzialnych turystach, lecz znajdowały się one w miejscach pracy robotników leśnych. Były to głównie butelki po piwach i wódce. Wydaje nam się, że ktoś powinien zainteresować się tym tematem…
Zebrane w dniu dzisiejszym śmieci zostały przez jednego z kolegów z naszego oddziału zwiezione na parking przy leśniczówce w Wiśle Czarnem, skąd w niespełna pół godziny zostały odebrane przez osobę wskazaną przez Urząd Miejski w Wiśle. Dziękujemy za pomoc!
Na koniec chciałbym podziękować naszemu głównemu sponsorowi – Grupie Kęty S.A., członkom Koła Przewodników przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej oraz osobom zaangażowanym w organizację akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2017” bez których pomocy i wsparcia z całą pewnością nie udałoby się zorganizować jej w takiej skali.
Do zobaczenia za miesiąc pod Babią Górą!

Szymon Baron
.

część uczestników akcji przed schroniskiem PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.