Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” – rejon Klimczoka (Beskid Śląski) – 27 kwietnia 2019 r.

Inauguracja akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” zbiegła się w czasie z zawieszeniem strajku przez nauczycieli oraz niezbyt korzystną pogodą. Pomimo tego na szlaki Beskidu Śląskiego w rejonie Klimczoka wybrało się 176 osób, w tym 115 dzieci i młodzieży, mających chęć oczyścić szlaki i ich okolice z różnego rodzaju śmieci.
Grupka z koziańskiego koła PTT zbierała śmieci na żółtym szlaku z Wapienicy przez Szyndzielnię i szczyt Klimczoka. SK PTT „Groniczki” z SP1 w Kozach również porządkowało żółty szlak, ale od strony Mesznej przez Chatę na Groniu. Ze Szczyrku Biłej wędrowały dwie grupy młodzieży z chrzanowskiego oddziału PTT. Pierwsza przez Przełęcz Karkoszczonkę ku Siodłu pod Klimczokiem, druga kombinacją szlaku zielonego i niebieskiego w tym samym kierunku. Z Bystrej na szlaki wyruszyły aż trzy grupy. SK PTT „Diablaki” sprzątało czerwony szlak biegnący przy ruinach dawnego kąpieliska pod Magurą, z kolei seniorzy postanowili uprzątnąć zielony szlak prowadzący przez Przełęcz Kołowrót. Ostatnią grupę stanowili podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Międzyświeciu, Pszczynie i Zebrzydowicach, członkowie bielskiego oddziału PTT oraz przedstawiciel SK PTT „Krokus” z Rybarzowic. Ta grupa sprzątała niebieski szlak z Bystrej do schroniska „Klimczok”, a na szlaku towarzyszył jej leśniczy, p. Mirosław Kubas, który ciekawie opowiadał młodzieży o życiu lasu.
Wszystkie grupy dotarły do schroniska „Klimczok” pod Magurę w odstępie 30 minut, między 11:45 a 12:15. Był czas do wspólnego pobytu przy ognisku, upieczenia kiełbasek, czy przybicia w książeczkach okolicznościowej pieczątki dostępnej tylko podczas naszej akcji.
Łącznie podczas dzisiejszej akcji posprzątano niemal 40 kilometrów szlaków w rejonie Klimczoka zbierając z nich aż 2160 litrów różnego rodzaju śmieci. Były tradycyjnie puszki i butelki, były części samochodowe głęboko w lesie, pusty kanister, a nawet gruby i ciężki łańcuch.
Na koniec nie możemy zapomnieć o podziękowaniach dla jak zawsze gościnnych gospodarzy schroniska „Klimczok”, którzy przygotowali dla nas ognisko i jak zawsze serdecznie przyjęli, naszych sponsorów: Grupy Kęty S.A. i Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o., dzięki którym na wszystkich uczestników czekały dodatkowe atrakcje, a także dla wszystkich uczestników i opiekunów, którzy nie zważając na niezbyt optymistyczną prognozę pogody wybrali się z nami, aby choć trochę posprzątać Beskidy. Dziękujemy!

SB
.

uczestnicy akcji przed schroniskiem PTTK „Klimczok” pod Magurą

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło PTT w Kozach, kronika - 2019, seniorzy, SK PTT "Diablaki" przy SP18 w Dąbrowie Górniczej, SK PTT "Groniczki" przy SP1 w Kozach, SK PTT "Krokus" przy SP w Rybarzowicach, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.