Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” – rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki) – 21 maja 2022 r.

Deszczowy poranek nie nastrajał zbyt optymistycznie do udział w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022”, której druga odsłona odbyła się w rejonie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Na szczęście, im bliżej byliśmy Zawoi, tym bardziej chmury ustępowały miejsca słońcu. 
Najwyższy w masywie Babiej Góry szczyt Diablaka planowali zdobyć podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Międzyświeciu, Oświęcimiu i Żywcu. Niestety, trudne warunki atmosferyczne i terenowe sprawiły, że ten plan trzeba będzie odłożyć na inny termin, za to udało się posprzątać Perć Przyrodników, która nie była wcześniej planowana.
Z tego powodu, najwyżej w dniu dzisiejszym weszło Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego z V LO w Bielsku-Białej, które wędrowało od Zawoi Czatoży przez Tabakowe Siodło na Małą Babią Górę.
Trasę z Czatorży przez Fickowe Rozstaje do Markowych Szczawin wybrały dzisiaj Szkolne Koła z SP 3 w Bielsku-Białej, oraz nieco spóźnione z powodu awarii autobusu SK PTT „Diablaki” z SP 18 w Dąbrowie Górniczej, które musiało nieco zrewidować wcześniejsze plany.
Tradycyjnie silną ekipę przywieźli przewodnicy z Oddziału PTT w Chrzanowie. Wędrowali oni trzema trasami – Górnym Płajem, ścieżką edukacyjną „Śladami Wawrzyńca Szkolnika” oraz niebieskim szlakiem z Policznego przez Norczak i Cyrhel.
Niewielka, ale silna grupa połączonych sił oddziałów z Bielska-Białej i Chrzanowa oraz podopiecznych Fundacji wysprzątała najtrudniejszy odcinek niebieskiego szlaku z Przełęczy Lipnickiej do Zawoi Policzne. Tam też, tradycyjnie, było najwięcej śmieci.
Poza granicami Babiogórskiego Parku Narodowego wędrowały dwie grupy. SK PTT „Groniczki” z SP1 w Kozach wybrało się na Jałowiec, z kolei SK PTT „Everest” z SP6 Integracyjnej w Bielsku-Białej sprzątało w rejonie Mosornego Gronia.
Ostatnią grupą byli najmłodsi turyści, którzy wsparci przez podopiecznych Fundacji z Oświęcimia wysprzątali dość czystą ścieżkę edukacyjną „Mokry Kozub”.
Łącznie w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” w rejonie Babiej Góry wzięło udział 350 osób, w tym 270 dzieci i młodzieży, którym udało się zebrać niecałe 2000 litrów śmieci. Tym razem nie mieliśmy nietypowych „zdobyczy” – dominowały butelki szklane i plastikowe oraz różnego typu folie.  
Uczestnicy akcji, którzy skończyli wcześniej, mogli odwiedzić Wystawę Stałą oraz Ogród Roślin Babiogórskich przy Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, a wszystkie grupy spotkały się na Polanie Odkrywców w Zawoi Markowej, gdzie czekało już nich ognisko oraz pyszne kiełbaski do upieczenia. Niespodzianką były odwiedziny prezes PTT Jolanty Augustyńskiej, która przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek. Oczywiście, była też okazja do spotkania z dawno niewidzianymi znajomymi, rozmów oraz poznania nowych koleżanek i kolegów z PTT.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego udaliśmy się do autobusów, a każda grupa ruszyła w drogę powrotną do domu.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” odbywa się w tym roku pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

SB

uczestnicy akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2022” w rejonie Babiej Góry

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, kronika - 2022, SK PTT "Beskidzkie Powsinogi" przy SP3 w Bielsku-Białej, SK PTT "Diablaki" przy SP18 w Dąbrowie Górniczej, SK PTT "Everest" przy SP6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, SK PTT "Groniczki" przy SP1 w Kozach, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.