Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” – rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki) – 18 maja 2024 r.

Co roku, w maju, wybieramy się w rejon Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, by pozbierać ze szlaków śmieci w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT”. Tak właśnie było 18 maja 2024 r., gdy na szlakach w obrębie Babiogórskiego Parku Narodowego i poza nim pojawiło się 331 osób, w tym 231 dzieci i młodzieży, którzy postanowili uprzątnąć śmieci na szlakach i w ich pobliżu w ramach akcji organizowanej przez bielski oddział PTT.
Najwcześniej, bo już dwa dni wcześniej, na zielonym szlaku prowadzącym z Zawoi Markowej do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, z workami na śmieci pojawili się członkowie Klubu Górskiego PTT „Razem przez świat”.
Pozostałe ekipy pojawiły się na szlakach w rejonie Królowej Beskidów w sobotni poranek.
Podobnie, jak w poprzednich latach podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Oświęcimiu i Żywcu, wspierani przez wolontariuszy z Aluprof S.A., nie tylko zbierali śmieci, ale i mierzyli się z odcinkami Głównego Szlaku Beskidzkiego w ramach projektu „Zamiast klawiatury nasze piękne góry”. Grupa z Kęt i Żywca wędrowała z Przełęczy Lipnickiej (Krowiarki) w stronę szczytu Babiej Góry i dalej przez przełęcz Bronę na Markowe Szczawiny, z kolei grupa z Żywca wędrowała od Tabakowego Siadła w stronę schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Obie ekipy schodziły następnie zielonym szlakiem do Zawoi Markowej.
Podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z POW1 w Oświęcimiu zbierali śmieci na niebieskim szlaku, z kolei grupa najmłodszych turystów z Oddziału PTT w Bielsku-Białej z opiekunami sprzątała ścieżkę edukacyjną „Śladami Wawrzyńca Szkolnika”.
Tradycyjnie aktywny był Oddział PTT w Chrzanowie ze swoimi Szkolnymi Kołami Krajoznawczymi. Młodzież ze szkół podstawowych w Jankowicach, Zagórzu, Chrzanowie (SP3 i SP8) wzięła na tapet niebieski szlak od Zawoi Policzne przez Norczak i Cyrchel do Markowej. Wyżej na niebieskim szlaku z Przełęczy Lipnickiej do Zawoi Policzne oraz na fragmencie drogi wojewódzkiej 957, wdłuż którego nie biegnie szlak, sprzątała młodzież ze szkół średnich – ZSECH w Trzebini i I LO w Chrzanowie – niezawodni na tym odcinku także podczas poprzedniej edycji. Trzecia grupa chrzanowska z młodzieżą z SP3 w Libiążu i SP8 w Trzebini ruszyła z Przełęczy Lipnickiej w stronę Cylu Hali Śmietanowej i Mosornego Gronia.
Na szlakach byli także przedstawiciele naszych sponsorów. Pracownicy Grupy Kęty z Aluprof S.A. posprzątali zielony szlak od Żywieckich Rozstajów na szczyt Małej Babiej Góry, a rodzinna ekipa z Alupol Packaging S.A. wędrowała z Zawoi Podryżowanej do Zawoi Markowej, a dodatkowo posprzątała także ścieżkę edukacyjną „Mokry Kozub”. Biorąca udział w akcji po raz pierwszy grupka z Refresco sp. z o.o. sprzątała czerwony szlak z Przełęczy Lipnickiej na Babią Górę, w drodze powrotnej poszukując śmieci także na Perci Przyrodników.
Z Przełęczy Lipnickiej wystartowało także Szkolne Koło PTT „Groniczki” z SP1 w Kozach, które sprzątało Górny Płaj i następnie czarny szlak w stronę Sulowej Cyrhli, by za niebieskimi znakami zejść do Zawoi Markowej.
Oddział PTT w Nowym Sączu wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej i działaniącej przy niej 7 NDWp „Strażnicy Puszczy” Związku Harcerstwa Polskiego sprzątał zielony szlak od strony orawskiej, ze Stańcowej na Diablak, by następnie zejść przez Przełęcz Brona i Markowe Szczawiny na Polanę Odkrywców.
Poza granicami Babiogórskiego Parku Narodowego sprzątało szlaki Szkolne Koło PTT „Everest” ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, które za cel obrało szczyt Mędralowej oraz młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Halniaki”, która kontynuując przejście Małego Szlaku Beskidzkiego na śmieci uwagę zwracała na odcinku przebiegającym przez Beskid Makowski od Palczy przez Chełm do Zembrzyc.
Wszystkie grupy prowadzone były przez przewodników górskich z Koła Przewodników PTT przy Oddziale PTT w Bielsku-Białej oraz z oddziałów w Chrzanowie i Nowym Sączu. Serdecznie Wam za to dziękuję!
Tradycyjnie, niezwykle gościnnie, wszystkich uczestników akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” przywitali na Polanie Odkrywców w Zawoi Markowej pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Na chętnych czekała też możliwość odwiedzenia Wystawy Stałej oraz Ogrodu Roślin Babiogórskich przy Dyrekcji BgPN. Część grup skorzystała z tych atrakcji.
Grupy zaczęły się schodzić na Polankę Odkrywców już krótko po godzinie 13. Tutaj czekało już na uczestników ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski, a także nawodnić się napojami izotonicznymi. Była też okazja do wspólnych zabaw i nawiązywania nowych znajomości. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie nieco ponad 1500 litrów śmieci, które zostały zabezpieczone przez pracowników BgPN.
Po gorącym posiłku i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego – poszczególne grupy powoli rozjeżdżały się w stronę swoich rodzinnych miejscowości.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. (główny partner), Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. z Chybia, producent napojów – firma Refresco sp. z o.o. z Kęt oraz MWterm z Łodygowic.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

SB

uczestnicy (nie wszyscy) akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2024” w rejonie Babiej Góry

Ten wpis został opublikowany w kategorii 100 lat PTT Bielsko-Biała, Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Klub Górski PTT "Razem przez świat" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, Koło Przewodników, kronika - 2024, SK PTT "Everest" przy SP6 Integracyjnej w Bielsku-Białej, SK PTT "Górski Azymut" im. Andrzeja Zawady przy ZSEEiM w Bielsku-Białej, SK PTT "Groniczki" przy SP1 w Kozach, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.