„Bałkany 2012” – prelekcja Szymona Barona i Łukasza Gierlasińskiego – 17 lutego 2013 r.

17 lutego w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach po raz kolejny odbyła się zorganizowana wspólnie przez ośrodek kultury oraz bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego multimedialna prezentacja slajdów z cyklu „Poznaj świat”.
Autorami lutowej prezentacji byli przedstawiciele o/BB PTT Szymon Baron oraz Łukasz Gierlasiński, którzy opowiedzieli nam o swojej trekingowej wyprawie na Bałkany, którą odbyli wraz z siódemką znajomych na przełomie kwietnia i maja 2012 roku.
Była to dziesięciodniowa wyprawa, której celem było zdobycie pięciu najwyższych szczytów państw bałkańskich: Maglić (Bośnia i Hercegowina) – 2386 m n.p.m., Zla Kolata (Czarnogóra) – 2534 m n.p.m., Djeravica (Kosowo) – 2656 m n.p.m., Korab (Macedonia i Albania) – 2764 m n.p.m. i Midżur (Serbia) – 2169 m n.p.m. Uczestnicy wyprawy: Szymon, Łukasz G., Kuba, Krzysiek, Łukasz K., Rafał, Karolina, Majka i Maciek niestety ze względu na panujące warunki (duży śnieg), a także nieprzejezdne drogi musieli troszkę zmienić plany, ale i tak udało się im zdobyć Maglić, Juzni vrh Bora – jeden z sąsiadujących przy szczycie Złej Kolaty dwutysięcznik, a także Midżur. Dzięki zmianie planów starczyło miejsca na elementy bardziej krajoznawcze, jak zwiedzanie Kosowskiej Mitrovicy i Prisztinę, a także stolice Macedonii (Skopje) oraz Serbii (Belgrad). Nie zabrakło wobec tego czasu na kosztowanie lokalnych potraw, zwiedzania okolicznych atrakcji, w tym jednego z najsłynniejszych monastyrów w Czarnogórze, czy poznawania nowych ludzi. W trakcie tej prawie surwiwalowej wyprawy nie zabrakło przygód i wrażeń, tj. trafienie na świeże tropy niedźwiedzia, nocne odwiedziny watahy wilków, uciekanie przed gwałtowną burzą czy nocowanie na śniegu…
Podsumowując warto było odwiedzić w niedzielne popołudnie GOK Buczkowice by wraz z prelegentami przeżyć niesamowitą wyprawę na Bałkany oglądać z nimi zdjęcia i filmiki.

EJ
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.